Migawka #1 – Marcin Biedroń

Migawka –  seria wpisów, mikro wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili, oraz z jakich narzędzi korzystają.

Zaczynamy od autowywiadu, czyli wywiadu z samym sobą :), historia poniższego zdjęcia na końcu!

Jakie 3 książki ukształtowały cię najbardziej? Jaki miały na Ciebie wpływ?

  1. „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.” – Daniel Kahneman uzmysłowił mi ilość błędów poznawczych, jakie popełniam na co dzień. Uczulił mnie na podejmowanie decyzji bez wewnętrznej analizy „faktów” i tego, czy to co mi się wydaje to fakty.
  2. „Wartość, godność i władza. Dlaczego porządni ludzie czasem kradną, a złodzieje ujmują się honorem” – Marek Kosewski pokazał mi, że największą wartość, którą możesz dać drugiemu człowiekowi to poczucie własnej wartości. Bez poczucia własnej wartości ludzie robią dziwne rzeczy.
  3. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” – Adele Faber, Elaine Mazlish pokazały mi jak mało wiemy o relacjach między ludźmi, a także, że są sposoby na nawiązanie dialogu z tymi,  którzy chcą tego spróbować.

Do jakich 3-ech eksperymentów chciałbyś zachęcić innych?

  1. Wizualizacja zadań (prosto z Kanbana) – kolejka rzeczy do zrobienia. To, co właśnie robię i to, co zostało zrobione. Albo tablica i kreda, albo magnetyczny planer na lodówkę. 
  2. Nie chwalenie drugiej osoby. Lepiej zwrócić uwagę na włożony wysiłek i nawiązać dialog. Kolejny „like” na fb, czy powiedzeniu dziecku „piękny obrazek” to nie droga do dialogu i rozwoju.
  3. Przy decydowaniu się na metryki, KPI, czy indywidualne cele – zachęcam do ich mierzenia i analizowania. Uważam, że pomiary są niezbędne do wyznaczenia kierunku i optymalnego rozwoju. Jednak sama metryka nie powinna być celem. Jak napisał Deming: „(…) he that would run his company on visible figures alone will in time have neither company nor figures.”. Przy kolejny, ustalaniu celów spójrz na ideę Objectives Key Results (OKR).

Co możesz od siebie dać innym?

Mogę cię wysłuchać i z chęcią podzielę się swoim doświadczeniem związanym z procesami w organizacji. Lubię patrzeć na otaczający mnie świat z różnych perspektyw, więc jeżeli chcesz poznać mój punkt widzenia na jakiś temat – daj znać, mam nadzieję, że nawiążemy dialog.

Co z chęcią byś wziął od innych?

Czas! A tak na poważnie, to wiedzę zmieszaną z praktycznym doświadczeniem z przeróżnych dziedzin życia.

Czego oczekujesz od AgileLabs.pl?

Miejsca które sprowokuje mnie do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań.

Ekstra!

Powyższe zdjęcie wykonane przez moją żonę w technice mokrego kolodionu w naszym domu 17.04.2020. Metoda ta polega na naświetleniu w aparacie wielkoformatowym płyty pokrytej warstwą kolodionu, z zawieszonymi w niej halogenkami srebra. W naszym przypadku płytka pleksi miała 13×18 cm. Efekty (zniekształcenia i plamy) widoczne na zdjęciu wynikają głównie z faktu, że pleksi nie chciała utrzymać kolodionu w czasie uczulania. Do kolejnej próby zmodyfikujemy przepis – cały czas uczymy się czegoś nowego i szukamy rozwiązań które będą dla nas odpowiednie. 

Podobne wpisy