Migawka #2 – Dariusz Lis

Migawka –  seria wpisów, mikro wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili, oraz z jakich narzędzi korzystają.

Dzisiaj wywiad z Darkiem Lisem.

Jakie 3 książki ukształtowały cię najbardziej? Jaki miały na Ciebie wpływ?

  1. Good Strategy / Bad Strategy – Richard P. Rumelt pokazuje jak metodycznie podejść do tworzenia i identyfikacji strategii w działaniu. Bezcenne dla dużych organizacji jak i myśląc o rozwoju osobistych strategii rozwiązywania problemów. 
  2. The Goal – Novel by Eliyahu M. Goldratt – pokazuje w bardzo empatyczny sposób Teorię Ograniczeń i myślenie o tym jak identyfikować obszary które są warte poprawy.
  3. A More Beautiful Question – Warren Berger , piękny wgląd w innowacyjność i to co tracimy z czasem wychodząc z najbardziej kreatywnej części dzieciństwa – umiejętność patrzenia na problem po raz pierwszy, za każdym razem. 

Spoza kategorii kształtowania to bardzo ciepło je wspominam też:

  1. Where the good ideas come from – Steven Johnson – Poza pokazaniem skąd się biorą dobre pomysły to daje perspektywę o mitach kreatywności pojedynczych geniuszy czy błyskawicznych olśnieniach. 
  2. Limes inferior – J. Zajdel , nie wiem czy to głęboko kształtująca pozycja, ale ta powieść SF trafiła w dobry moment w życiu, ze 20 lat temu, o mentalnym hackingu systemu dookoła 🙂

Do jakich 3-ech eksperymentów chciałbyś zachęcić innych?

  1. Zadaj sobie 5 razy pytanie “dlaczego?” w stosunku do tego co robisz lub zamierzasz zrobić.
  2. Zmierz i nałóż własny (dowolny) limit na ilość pracy w toku w danym momencie (czy to aktywnych zadań / projektów / przedsięwzięć) . Sprawdź do jakich przemyśleń cię prowokuje po zakończeniu kilku z nich. 
  3. Zrób samodzielnie listę najważniejszych wartości jakie cię definiują 1..10 oraz to co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze, a następnie wymień się wzajemnie takimi listami ze swoim bliskim partnerem. Spytaj w jakich obszarach możesz żyć bardziej spójnie ze swoimi głębokimi potrzebami. 

a po tym wszystkim bonusowo :

  • Umów się na konkretny dzień i godzinę ze sobą na spotkanie doradcze aby zatrzymać się i skupić na dłuższym planie i kolejnych ważnych wyzwaniach, spisz co byś doradził obcej osobie, która ma podobne wyzwanie do Twojego. Czy pomogło Ci to nabrać nowej perspektywy. Czasem najłatwiej doradzać innym niż sobie bo rzadko ze sobą szczerze i uważnie rozmawiamy. 

Co możesz od siebie dać innym?

Pomagam innym rozwiązać ich problemy dając nowe punkty widzenia i pokazując możliwości, które mają dostępne. Jak również przejść przez zmianę. 

Nie fixuję się na jednym obszarze, od rozwoju osobistego, transformacji w stronę zwinności, po rozwój całego portfolio rozwiązań produktowych.

Co z chęcią byś wziął od innych?

Zapewne doświadczenia i inne od moich perspektywy na problem, który rozwiązali.

Czego oczekujesz od AgileLabs.pl?

Zwinność rozumiana to stan umysłu jak również droga rozwoju w kierunku ciągłego szybszego uczenia się o specyfice złożonych problemów jakie nas otaczają. Objawia się to od skali makro, myślenia o problemach w kategorii misji czy strategii działania,  po problemy implementacyjne pojedynczych zespołów. 

Mam nadzieję, że AgielLabs zainspiruje mnie i innych do myślenia o problemach z nowej perspektywy 🙂

Ekstra!

Na co dzień pracuję w dość ścisłych i analitycznych obszarach i tak też, od wczesnych lat, umacniałem się w przekonaniach dotyczących wyższości logiki ponad intuicję. Studia informatyczne sformatowały dość mocno taki punkt widzenia na świat i podejście do rozwiązywania problemów. Nadal mam w sobie silne pokłady analityczne i ciągoty do optymalizacji świata dookoła.

Największym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie (ok. 10 lat temu), że ta ścieżka jest skuteczna przy wielu problemach, ale dużo bardziej ograniczona w możliwościach niż alternatywy. Nieporównywalnie większy potencjał (i efekty) do rozwiązywania problemów pokazuje praca z intuicją w ustrukturyzowany sposób. Pogłębianie wykorzystania podświadomej części umysłu daje często dużo szybsze efekty niż praca metodyczna i to w pracy z codziennymi wyzwaniami po grube problemy korporacji i społeczności. Z jednej strony jest to ekscytujące z drugiej strony nadal takie podejście jest często stygmatyzowane i niewidoczne w świecie tzw. biznesowym. Biznes to nic innego jak rozwiązywanie konkretnych problemów , o ile lepiej by nam się żyło jakbyśmy zaczerpnęli z większego źródła innowacyjności do celniejszego rozwiązywania problemów jak i mieli bliższą relację ze sobą i osobami dookoła. Zachęcam do podjęcia dialogu z podświadomością. Narzędzi jest pod dostatkiem, pod różnymi formami takiego dialogu i różnymi nazwami. Czasem jest to medytacja, mindfulness, hipnoza dyrektywna, hipnoza niedyrektywna, naukami buddyzmu, NLP, coaching czy joga. Zachęcają one wszystkie do prowadzenia uwagi (skupienia) i wsłuchania się w emocje i podświadome komunikaty. Zachęcam do dialogu, uwagi i bliższego kontaktu ze swoimi emocjami i intuicją. To poszerzy perspektywy jak przesiadka z PC’ta na komputer kwantowy. 

Podobne wpisy