Jakub Szczepanik, zdjęcie

Migawka #3 – Jakub Szczepanik

Migawka –  seria wpisów, mikro wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. 

Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają.

Dzisiaj wywiad z Kubą. Człowiek o niezliczonych inicjatywach (202 Procent, Agile247.pl, Podcast Porządny Agile i mnóstwo wystąpień publicznych) zdradzi nam rąbek tajemnicy o sobie.

Jakub Szczepanik, zdjęcie

Jakie 3 książki ukształtowały cię najbardziej? Jaki miały na Ciebie wpływ?

  1. “Zdążyć przed terminem” Toma DeMarco – zanim pracowałem jako Scrum Master, byłem związany z zarządzaniem projektami i rozwijałem się w tym kierunku. Ta książka to opowieść o zarządzaniu projektami IT, która w kolejnych rozdziałach przekazuje masę praktycznych porad jak się do tego zabierać. Teraz już bym pewnie z niektórymi wątkami polemizował, ale na którymś etapie bardzo potrzebowałem takich podpowiedzi.
  2. “Najmocniejsze ogniwo” Setha Godina – przeczytałem ją na początku swojej drogi w zwinności i bardzo zarezonowała we mnie, przede wszystkim myślą, by doprowadzić swój profesjonalizm do poziomu, w którym możemy sami decydować o tym, co robimy w życiu. 
  3. “The Principles of Product Development Flow” Donalda Reinertsena – książka, która nie jest o zwinności, ale świetnie wyjaśniła mi za pomocą wzorów, modeli i teorii przywołanych przez autora, dlaczego elementy składowe nurtu znanego nam jako agile w ogóle działają. Jest to do dzisiaj pewnie najważniejsza podbudowa dla mnie przy mojej pracy jako Agile Coach i doradca przy zmianach wokół zarządzania rozwojem produktów.  

Do jakich 3-ech eksperymentów chciałbyś zachęcić innych?

  1. Zastosuj podejście zwinne (albo jego wybrane praktyki, np. wizualizacja pracy, budowanie MVP, przygotowanie storymappingu do jakichś planów) do swojego prywatnego życia i dokonaj refleksji, czy i dlaczego jest to trudne na samym sobie.
  2. Zmień zespół! Może być to zmiana na jedno spotkanie, może być czasowo albo w ogóle pójście na całość i przeniesienie się w inne miejsce. Rozwój w bardzo komfortowym i znanym nam otoczeniu mocno spowalnia i z perspektywy czasu, obserwując siebie i swoich znajomych, widzę, że przyrost nowej wiedzy i kompetencji mi mocno podskakiwał, gdy zmieniałem swoje otoczenie. 
  3. Spróbuj wyjaśnić w zrozumiały dla odbiorcy sposób czym jest podejście zwinne (albo czym się zajmujesz jako SM czy Agile Coach) komuś starszemu, kogo uważasz za mądrą osobę (np. rodziców albo dziadków). Zrób to tak, żeby zrozumieli i poproś, żeby Twoje wyjaśnienie skomentowali. Wyjaśnienie zwinności bez użycia żargonu i bez odwołania do specyfiki niszowej dla naszej domeny jest bardzo trudne! Runda bonusowa: zrób to samo, ale na małych dzieciach i porównaj różnice.

Co możesz od siebie dać innym?

Uwielbiam inspirować i robię to na różne sposoby, co widać we wstępie – można posłuchać mojego podcastu, poczytać artykuły na Agile247 i na moim blogu kubaszczepanik.pl . Dzielę się też moim doświadczeniem w sposób komercyjny, głównie pracując na poziomie zmiany całej firmy lub asystując jako doradca. Od czasu do czasu angażuję się też w mniejszej skali wydarzenia – robię prezentację inspiracyjne na temat agile, prowadzę albo współprowadzę warsztaty rozwojowe dla Scrum Masterów i Agile Coachy.

Można też zadawać mi pytania – wiele z nich inspiruje mnie do napisania kawałka konkretu i upubliczniania go, przy okazji samemu porządkuje mi to moją własną wiedzę.

Co z chęcią byś wziął od innych?

Mnóstwo rzeczy, których mi brakuje – na przykład dopingu do tworzenia swoich własnych produktów. Mimo tylu doświadczeń mam też całe masy tematów, w których pokornie przyznaję się do swojej niewiedzy, np. projekty multikulturowe, praca w zespołach realizujących projekty na zamówienie klienta, praca na wczesnych etapach startupu. Ciągle szukam takiej wiedzy i chętnie czerpię od osób, które w społeczności propagują swoje praktyczne przemyślenia, zwłaszcza te na temat trudności, z którymi się mierzą. 

Czego oczekujesz od AgileLabs.pl?

Nie mam wielkich oczekiwań, chętnie poczytałbym wypowiedzi osób (znanych i nieznanych mi) z polskiej społeczności mierzących się z tymi samymi problemami. Uważam, że nigdy dosyć wartościowych materiałów związanych ze zwinnością, zwłaszcza produkowanych przez praktyków.

Podobne wpisy