Migawka #7 – Radosław Orszewski

Migawka –  seria wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają.

Dzisiaj wywiad z Radkiem Orszewskim, Lean Agile Ninja – szkolenia, konsultacje, czy podcast “Kanban przy kawie”. Czy biotechnologia którą studiował wpłynęła na to kim jest? Przeczytajmy poniżej 🙂 

Radosław Orszewski, Lean Agile Ninja, trener Kanban

Jakie 3 książki ukształtowały cię najbardziej? Jaki miały na Ciebie wpływ?

  1. “Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa, czyli trylogia w pięciu tomach. Myślę, że sam ten opis może sugerować sporą dawkę humoru, ale nie tylko o humor w tej książce chodzi. Książka od pierwszych stron pokazuje jak absurdalne bywają nasze codzienne zmartwienia gdy spojrzymy na nie z odpowiedniej perspektywy i skali. Poza tym z książki tej bije tak potrzebny nam wszystkim przekaz: Nie panikuj! 🙂
  2. Biochemia Stryera. To nie jest lektura do poduszki i nie będę jej polecał “laikom” bo to wielki i ciężki akademicki podręcznik. Mimo wszystko wspominam jej lekturę, a potem próbę tzw. zakucia jako coś co pozwoliło mi dojrzeć jak funkcjonuje szalenie złożony świat żywych organizmów. Dlaczego o tym tu mówię? Jest w biochemii, w naturze, wiele rozwiązań, które zasługują na przemyślenie i przeniesienie do równie złożonej domeny naszych organizacji. Inżynierowie dopiero niedawno zaczęli czerpać inspiracje z tych źródeł np. do projektowania materiałów. Może i my powinniśmy zainspirować się do organizacji pracy, rozwiązywania problemów?
  3. “Predictably Irrational” Dana Ariely to doskonały wstęp w behavioral economics, w świat tego jak irracjonalni jesteśmy w swoich decyzjach, które fałszywie podszywamy logiką, jakim skrzywieniom poznawczym ulegamy. To doskonały wstęp nim ktoś sięgnie po Pułapki Myślenia (Thinking Fast, Thinking Slow) Kahnemanna. O i wyszły 4 książki 🙂

Do jakich 3-ech eksperymentów chciałbyś zachęcić innych?

Po pierwsze to do czegokolwiek, byleby doprowadzić to do końca 🙂

  1. Zwolnij w swoim kalendarzu jedną godzinę i ponudź się. Bez telefonu, Fejsa, audiobooka i Slacka. Może wyjdź w zieleń i posłuchaj siebie, swoich myśli 🙂 
  2. Spróbuj ułożyć to co musisz zrobić w kolejności od najtrudniejszej rzeczy, której najbardziej się boisz i zacznij od niej. Nie jest łatwo, ale zobacz potem jaka to ulga.
  3. Może to dla odważnych, ale jeśli musisz wysyłać jakiś raport a nie wiesz czy ktoś go czyta spróbuj wkleić w niego jakąś wesołą, nieszkodliwą treść. Zobacz czy ktoś ją znajdzie i zareaguje 🙂

Co możesz od siebie dać innym?

W swojej pracy przyjmuje różne role – konsultanta, coacha czy trenera. W każdej z nich staram się dzielić użyteczną wiedzą. Nawet kiedy trzeba teorią to zawsze z nawiązaniami do praktycznych i pragmatycznych doświadczeń. Nawet jeśli musimy skupić się na teorii, bo ona też jej potrzebna, to możemy to zrobić przecież w angażujący, czasem nawet wesoły sposób. Bardzo cieszy mnie feedback, że udaje mi się to robić skutecznie. 

Co ode mnie? Na pewno jestem kojarzony z Kanbanem i to mnie cieszy bo to bez wątpienia mój obszar specjalizacji i wieloletniego doświadczenia. Nie mówię o czymś czego nie widziałem czy nie doświadczyłem. Kanban niczego mocno nie wyklucza i sam wielu problemów nie rozwiąże więc nie są mi obce wszystkie inne obszary i smaki zwinności, podejścia lean.

Pracuję i z zespołami i całymi organizacjami więc wszystkich którzy szukają rozwiązań, wiedzy, inspiracji, doświadczenia zapraszam niezależnie czy chcesz tylko o czymś pogadać, czy potrzebujesz profesjonalnego, komercyjnego wsparcia. 

Co z chęcią byś wziął od innych?

Ojej.. tego jest tak wiele. Cały czas odkrywam, z pozytywną zazdrością, że są inne obszary, narzędzia, które pomagają nam łatwiej i przyjemniej żyć i pracować. Najciekawsze są chyba te niespodziewane więc lubię być zaskakiwany użytecznością czegoś o czym nie widziałem.

Czego oczekujesz od AgileLabs.pl?

Potrzebujemy dobrych źródeł dobrych polskojęzycznych treści. Z ciekawością będę śledził wasze działania, bo zaczęliście od wysokiego C ze swoim notatnikiem o Kanbanie czy debatą online. Trzymam kciuki!

Podobne wpisy