Eksperyment #7 – zjedz tą żabę

Eksperyment #7 – zjedz tą żabę

Inspiracja: Migawka #7 – Radosław Orszewski

Eksperyment

Obraz żaby, David Mark z Pixabay, wizualizacja dużego problemu

zjeść tę żabę [zʹi ̯ėść te žabe] – poradzić sobie z trudną sytuacją

Eksperyment: Masz trudne zadanie, które odkładasz na później? Zacznij od niego swój dzień.

Prokrastynacja, zwlekanie, czy też ociąganie się… są takie zadania które zawsze odkładamy „na później”. Jeżeli te zadania są ważne i pilne, możemy popaść w tarapaty. Takie zadania nazywamy żabami. Powody dla których nie zabieramy się za wykonanie tych zadań, mogą być przeróżne, możemy ich nie lubić, może nam się nie chcieć, a może kosztują nas zbyt dużo energii, lub są tak duże, że nie wiemy jak zacząć.

Takie żaby pomieszkują zarówno w domu (remonty, sprzątanie, naprawienie czegoś), jak i w pracy (trudna rozmowa, raport, dokument, rozliczenie wyjazdu). Praktyka pokazuje, że takie żaby najlepiej „łykać” jak jeszcze mamy energię do działania – czyli rano, pierwsza rzecz po wstaniu. Wtedy i spada nam kamień z serca/głowy, jest satysfakcja i perspektywa całego dnia na rzeczy które bardziej lubimy.

“If it’s your job to eat a frog, it’s best to do it first thing in the morning. And If it’s your job to eat two frogs, it’s best to eat the biggest one first.”

„Jeśli Twoim zadaniem jest jeść żabę, najlepiej zrobić to rano. A jeśli Twoim zadaniem jest zjeść dwie żaby, najlepiej najpierw zjeść największą.”
prawdopodobnie Mark Twain

Dzięki temu eksperymentowi zwrócisz uwagę na elementy swojej pracy i życia które odkładasz na później. Zarządzanie nimi jest istotne, odwlekanie nieprzyjemnych albo dużych rzeczy na później generuje stres. Jak na obrazku poniżej, można przed żabami uciekać, a można aktywnie stawić im czoła gdy tylko się pojawiają.

Pierwszy raz o metodzie połykania żaby usłyszałem w okolicach 2010 roku na warsztatach o efektywnym wykorzystywaniu czasu – i była przedstawiona jako jeden ze sposobów unikania prokrastynacji, razem z zrobieniem pierwszego kroku w trudnym kierunku (jak pokonać olbrzyma) i tworzeniem nawyków.

Osobiście wiem, że gdy mam do wykonania trudny telefon, najlepiej gdy wykonam go od razu. Wtedy mam jeszcze kontekst i swojego rodzaju pęd do wykonania tego zadania. Jasne, że czasami lepiej się zastanowić, ale w moim przypadku czasami gubię się gdzieś pomiędzy nie zrobię tego wcale a musi być perfekcyjnie – i zaczynam odwlekać to zadanie. A gdy wykonam je od razu, na ogół będzie „wystarczająco dobrze”.

commons.wikimedia.org, bible encyclopedia of archimandrite Nikiphor (1891 year)

Nie zjedzona żaba, może być jak ząb o którego nie dbamy, z czasem zaczyna chorować i przysparza coraz więcej bólu. To obniża poziom życia i tworzy dyskomfort psychiczny (i fizyczny) i gdzieś zalęga się poczucie porażki. Natomiast systematyczne radzenie sobie z trudnymi zadaniami, albo takimi na które nie mamy ochoty wspiera formowanie naszego charakteru i ogólnego rozwoju osobistego.

Masz konto na Facebooku? Daj nam znać jak Ci idzie!
Daj komentarz, albo napisz mail: marcin@agilelabs.pl. Jesteśmy ciekawi waszych opinii i rezultatów!

Pytania

W trakcie eksperymentu zastanów się nad poniższymi tematami:

  1. Dlaczego odkładasz to zadanie na później? Strach, nie wiesz jak zacząć, ważne, ale nie pilne?
  2. Czy wszystkie żaby są konieczne do zrealizowania? Może lepiej podjąć świadomą decyzję o nie zrealizowaniu jakiegoś zadania?
  3. Czy mógłbyś z tego eksperymentu zrobić nawyk? Jak powstają nawyki?
  4. Czy aby przyśpieszyć swój rozwój warto przełamywać się i robić rzeczy na które nie mamy ochoty (ale które powinniśmy zrobić)?

Materiały pomocnicze

Nie wiesz jak zacząć?

  1. „Zjedz tę żabę” Brian Tracy – 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania
  2. Jeżeli zadanie wydaje się za duże, zacznij od Liberating Structure: 15% Solutions, warto wykonać pierwszy krok.
  3. Zrób listę żab (co powinienem uporządkować, załatwić, dokończyć, w kontekście pracy, relacji, zdrowia)
  4. Na koniec dnia możesz zaplanować jaką żabę połkniesz z rana.

Daj nam znać czy coś dodać 🙂

Podobne wpisy