Flipowanie, kredki, kolory

Eksperyment #9 – narysuj coś

Eksperyment #9 – narysuj coś

Inspiracja: Weź nie gadaj, weź narysuj, czyli flipowanie i Gabriela Borowczyk

Eksperyment

W tym tygodniu będziemy świadomie wykorzystywać elementy facylitacji graficznej dla efektywniejszej komunikacji. Jesteśmy stworzeni do interpretacji i analizy obrazu – w trakcie ewolucji był to jeden ze sposobów poznawania świata i umożliwiał nam reagowanie. Gdy pomyślimy, że sami wypowiadamy dziennie średnio ok 16.000 (niewielkie badanie przy uzyciu EAR) słów a słyszymy i czytamy jeszcze więcej… może ma to wpływ, na zauważalne w społeczeństwie słuchanie bez słyszenia, wyłączanie się, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem.

By zaangażować zespół, rozmówcę w temat możemy spróbować którejś z Liberating Structures i/lub wykorzystać rysunek który przemawia do naszego mózgu w bardziej bezpośredni sposób.

Eksperyment: Narysuj to.

Rysowanie można wykorzystać w broszurach, plakatach, prezentacjach ppt, flipchartach, notatkach wizualnych, instrukcjach i wielu, wielu innych obszarach. W przypadku facylitacji graficznej, materiały można przygotować wcześniej, lub działać ad-hoc.

W przypadku facylitacji, Gabi na webinarze przeprowadzonym wspólnie z nami pokazała jak rysować. Zademonstrowała proste sposoby na stworzenie obrazkowych idei do których można się odnieść i zwiększyć zaangażowanie uczestników. Sprawdź czy taka forma jest też dla Ciebie i Twojego zespołu.

“Visualization gives you answers to questions you didn’t know you had.”

Wizualizacja daje Ci odpowiedzi na pytania których jeszcze nie zadałeś.
Ben Schneiderman

Próg wejścia nie jest duży wystarczy kreda lub mazak w przypadku spotkania w biurze, lub wybranie gotowej grafiki, lub narysowanie własnej w przypadku spotkania online. Z doświadczenia wiem, że im więcej interakcji i dostosowania wybranej grafiki do zespołu tym lepsze efekty.

Dzięki temu eksperymentowi zaczniesz szukać sposobów na zwiększenie zaangażowania uczestników spotkania i wpływu wizualizacji na odbieranie zadanego tematu.

Masz konto na Facebooku? Daj nam znać jak Ci idzie!
Daj komentarz, albo napisz mail: marcin@agilelabs.pl. Jesteśmy ciekawi waszych opinii i rezultatów!

Pytania

W trakcie eksperymentu zastanów się nad poniższymi tematami:

  1. Po co rysować?
  2. Kto ma z tego więcej korzyści?
  3. Co nas powstrzymuje przed rysowaniem?
  4. Kiedy techniki wizualne najlepiej wspierają grupę?

Materiały pomocnicze

Nie wiesz jak zacząć?

  1. Sprawdź webinar na naszym fb: Weź nie gadaj, weź narysuj
  2. Gabi w krótkim podsumowaniu (2:37 min) https://www.youtube.com/watch?v=K2OlZbpzrbc
  3. Szkoła Facylitacji Pathways (3:17 min) https://www.youtube.com/watch?v=11HUqIpRICc

Daj nam znać czy coś dodać 🙂

Podobne wpisy