|

Daniel Vacanti: Przewidywalność i metryki w Agile.

„Na kiedy to będzie zrobione?” jest pierwszym pytaniem jakie usłyszymy od klienta. Co więcej oczekiwana jest konkretna forma odpowiedzi: data lub ilośc dni. Tymczasem jest to przewidywanie przyszłości, w czym ludzie nie są specjalnie dobrzy. Zobacz jak to jest z przewidywalność i metryki w Agile.

Powszechnie używane Story Pointy są bardzo słabe w mówieniu ile czasu zajmie dostarczenie jakiejś funkcjonalności.

Skoro klienci chcą znać ilość potrzebnych do zrobienia danej funkcjonalności dni, to może po prostu liczmy czasy ich dostarczania.

Jak długo coś trwa zależy od wielu czynników i jednym z nich (ważnym) jest sposób w jaki pracujemy. Na zatłoczonej drodze auta wcale nie jadą szybko.

O projekcie trzeba myśleć w kategoriach prawdopodobieństwa a nie definitywnych wartości.

Obejrzyj by poznać ćwiczenie z projektem rzucania monetą (14:09 minuta materiału), które dobrze obrazuje oczekiwania w zderzeniu z rzeczywistością wynikającą ze ograniczonej przewidywalności projektu.

Pracując w ten sposób zmienia się sposób rozmowy – jaki poziom pewności jesteś w stanie zaakceptować?

W przypadku śledzenia wykresu Cycle Time (czas dostarczenia) nawet jeżeli coś nie jest istotne, bo tylko 1 zadanie zajęło nam dłużej niż zazwyczaj – to ważne jest, że to się wydarzyło. Jest to okazja do rozmowy i wyciąganiu z tego wniosków. Jednocześnie pokazuje on stabilność systemu.

Ważne jest również aby patrzeć na świadomie wybrany okres czasu, który poddajemy analizie.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na długość Cycle Time jest ilość Pracy w Toku (Work in Progress). Polecam też zgłębić prawo Little’a.

Teraz możesz przeczytać też Daniel Vacanti: „Na kiedy to będzie? Wstęp do prognozowania statystycznego”

Tutaj możesz obejrzeć oryginalną prezentację

Podobne wpisy