Dawid Lewandowicz: Miary (metryki) w Scrum.
Poznaj Miary (metryki) w Scrum. Lista kilkunasty metryk, które możemy zastosować w pracy z naszymi zespołami. Metryki dają możliwość rozmowy zespołowi deweloperskiemu nad aktualną sytuacją w ich projekcie. Ważne jest by metryk nie stosować indywidualnie – w stosunku do poszczególnych osób.
Może zastanawiasz się jak zmierzyć iterację, aby uznać ją za sukces? Albo jak zmierzyć zadowolenie, które jest w zespole developerskim? Ważnym pytaniem jest to w jaki sposób zmierzyć realizację celu?
Przykładowe miary (metryki) w Scrum
- time to market
- przewidywalność
- capacity
- velocity
- yesterday’s weather
- retrospective process improvement
- defekty
- dług techniczny
- zadowolenie zespołu eNPS
- zadowolenie klienta NPS
- liczba błędów do liczny prac rozwojowych
- zależności od innych zespołów
Wprowadzając i używając metryk w swoim projekcie trzeba pamiętać, że po jakimś czasie metryki mają tendencję do pokazywania samych dobrych sytuacji i zachowań. Może to nie być efektem poprawy a jedynie dostosowaniem się ludzi w zespole „pod metryki”. W takim przypadku takie działania prowadzą do zupełnie odwrotnego niż zamierzony celu.
Ciekawym wskaźnikiem jest wskaźnik przeszkadzania zespołowi. Dzięki temu możemy lepiej zobaczyć ile razy lub jak długo w ciągu Sprintu zespół musiał zajmować się sprawami innymi niż te wzięte na sprint. Ponieważ zaczęliśmy mierzyć taką sytuację możemy o niej rozmawiać bazując na konkretnych danych. W związku z tym możemy rozmawiać z zespołem ale przede wszystkim z ludźmi lub zespołami, które są źródłem wrzutek. Podsumowując daje to przestrzeń do konkretnej rozmowy, która w innych wypadku byłaby oparta na opiniach.
Przeczytaj również opracowanie Larry Maccherone: Kwantyfikowany Agile i jego wpływ na projekty: odkrywanie tajemnic.
Źródło gdzie przeczytasz oryginalny tekst: agile247.pl