|

Migawka #15 – Karolina Jarocka

Dzisiaj wywiad z Karoliną. Ponad 17 lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu projektami. Zamiast wypalenia zawodowego ciągłe doskonalenie w rytm cytatu “Naszym zadaniem w życiu nie jest wyprzedzanie innych, ale wyprzedzanie samych siebie”. 

Karolina studiowała dziennikarstwo. Następnie poznawała tajniki mediów i reklamy, by wylądować w branży IT. Odnajdowała się w rolach project managera, delivery managera i engineering directora. Dziś pomaga innym przekwalifikować się na PM’a.

Łączy pracę z pasją. Karolina jest autorem bloga kjarocka.pl, organizatorem „Śniadań Project Managerów„. Jest to pierwsze tego typu wydarzenia w Polsce. Jest współzałożycielem firmy szkoleniowo-konsultingowej „Twoja Drzwi do IT”, autorem programu mentoringowego dla project managerów. Co ją inspirowało i do jakich eksperymentów chce nas zachęcić? Czytaj dalej!

Karolina Jarocka zarządzanie projektami

Jakie 3 książki ukształtowały cię najbardziej? Jaki miały na Ciebie wpływ?

  1. Dom z piasku i mgły” autorstwa Andre Dubus III. To niezwykle dramatyczna powieść o losach irańskich imigrantów. O poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, tożsamości, poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Choć czytana lata temu, do dziś pozwala mi inaczej spojrzeć na problem toczących się na Bliskim Wschodzie wojen czy problemu uchodźstwa. 
  2. No logoNaomi Klein, opisująca mechanizmy działania korporacji i skutki kapitalizmu. Choć mocno zanurzona w realiach amerykańskich, odsłania kulisy, za które czasem lepiej nie zaglądać, bo tego, co można zobaczyć, nie da się „odwidzieć”. Uświadomiła mi w jak bardzo komercyjnym świecie żyjemy oraz w jaki sposób koncerny ingerują w nasze życie. 
  3. Ja, Tamara” napisana przez Grzegorza Musiała. To powieść biograficzna o polskiej malarce, Tamarze Łempickiej, docenionej przez świat tuż przed śmiercią. Dlatego Tamara jako postać jest fascynująca, bo wykraczała poza konwenanse swojej epoki. Jest przykładem na to, jak można żyć na własnych zasadach, jaką cenę płaci się za bezkompromisowość i jak przechodzi się do historii. Jest w tym dla mnie coś pociągającego. 

Do jakich 3-ech eksperymentów chciałbyś zachęcić innych?

  1. Do zmiany perspektywy, wyjścia poza przyjęte wzorce, pójścia pod prąd, spróbowania inaczej niż zawsze. Do zaciekawiania się „nowym”. Dla mnie, osoby, która przez wiele lat pielęgnowała utarte schematy, było to bardzo otwierające. 
  2. Do uprzejmości i życzliwości. Wiem, że nie brzmi to może jak jakiś szalony eksperyment, ale mam wrażenie, że próba odpowiadania światu niekoniecznie z wzajemnością, a właśnie z życzliwością, dla wielu byłaby nowym doświadczeniem.
  3. Do eksperymentowania i bycia kreatywnym w projektach. Zawsze było mi to bliskie. Ciągle coś wymyślałam, czegoś poszukiwałam, tworzyłam autorskie techniki i narzędzia. To uskrzydlało nie tylko moje projekty i zespoły, ale również mnie. 

Co możesz od siebie dać innym?

Doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz pomoc w przekwalifikowaniu się z bardzo różnych ról do roli project managera w IT. Nieskromnie powiem, że jestem dobrym mentorem. 

Co z chęcią byś wzięła od innych?

To, co zawsze mnie inspirowało, to wizjonerskie myślenie. Chętnie weszłabym w umysł największych wizjonerów świata i wzięła od nich ten pierwiastek, który sprawia, że kreują naszą rzeczywistość. 

Czym dla Ciebie jest Zwinność i jak się manifestuje?

To filozofia, stan umysłu, kultura organizacji. Nie będę oryginalna, jeśli powiem, że wyraża się poprzez naszą zdolność do adaptacji do zmian. Dodałabym jeszcze odwagę w prowokowaniu zmiany, kiedy ta może okazać się korzystna. 

Czego oczekujesz od przestrzeni AgileLabs.pl?

Synergii w działaniu. Mam nadzieję, że ten „pierwszy raz” to początek tego, co możemy jeszcze razem zrobić dla projektowych i produktowych społeczności. 

Ekstra! 

Podsumowując, wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w branży IT w roli project managera lub scrum mastera, zapraszam na stronę https://twojedrzwidoit.pl i do kontaktu. Wierzę, że znajdziemy płaszczyznę do współpracy 🙂 Dowiedz się więcej o zarządzaniu projektami.

Migawka –  seria wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają.

Podobne wpisy