Radek Orszewski: Odcinek 33. Co i po co mierzyć? Metryki przepływu

W Agile – Scrum czy Kanban używanie metryk służy do podejmowania lepszych decyzji. Na początek wymieńmy takie trzy puowody dla których chemy to robić:

  • używanie metryk służy do podejmowania lepszych decyzji
  • wprowadzenie metryki powinno dawać nam jako informację zwrotną
  • śledzenie jednego czynnika pozwala na śledzenie jego zmian w czasie

Delivery Rate

Usłyszysz wyjaśnienie Tempa Dostarczania (Delivery Rate) w różnych kontekstach projektowych czy branżach. Ważne, żeby dostarczona wartość była rzeczywistą wartością dla klienta a nie tylko technicznymi częściami składowymi. Równie istotne jest to, że elementy, które mierzymy wcale nie muszą być jednakowe, zbliżone pod kątem swojej wielkości.

metryki agile scrum kanban używanie metryk służy do podejmowania lepszych decyzji

Lead Time

Drugą omówioną metryką jest czas realizacji (Lead Time). Podobnie koncentrujemy się na wartości dostarczanej finalnemu klientowi. Dla klienta liczy się tylko czas oczekiwania na możliwość używania danej funkcjonalności. Z jego perspektywy nawet jeżeli jakiś krok przebiegł szybko ale całość trwała długo, to klient czekał długo. Przywołaną analogią jest dostarczenie paczki. Poznanie tej metryki pozwala nam zobaczyć jakie dotychczas były czasy realizacji, który był najniższy a jakie wystąpiły najwyższe oraz jakie wartości występują najczęściej.

Do przedstawienia czasu realizacji możesz użyć histogramu lub wykresu punktowego.

Flow Efficiency – podejmowanie lepszych decyzji

Metryka dzięki której możemy poznać efektywność działania naszego systemu pracy. Aktywna praca nad zadaniem i czekanie na wykonywanie pracy – to są dwa rodzaje pracy jaki możesz zaobserwować. Dzięki temu staje się możliwe używanie metryk do podejmowania lepszych decyzji jeżeli chodzi o przepływ pracy w Twoim systemie.

To co jest istotne to fakt, że aby skorzystać z potęgi jakie dają metryki, wcale nie trzeba bardzo wielu danych historycznych. Dzięki temu używanie metryk można zacząć bardzo szybko.

Teraz przeczytaj też opracowanie Alex Birke: Metryki Scrum i duża skala – co ma sens?

Źródło w którym posłuchasz pełnego podcastu

Podobne wpisy