Szkolenie i certyfikat Scrum i certyfikat Kanban 2023

Jak pewnie pamiętasz 😄 w 2019 roku zrobiłem z ciekawości zestawienie na temat szkolenia i certyfikat Scrum i certyfikat Kanban. Przejrzałem wszystkie największe organizacje, które takie certyfikaty oferują oraz polskie szkolenia, które do ich zdobycia przygotowują.

Dzisiaj, na początku 2023 roku, nie minęła jakaś okrągła liczba lat od tamtego tekstu, ale postanowiłem sprawdzić jak sytuacja wygląda teraz. Co się zmieniło na rynku certyfikatów Scrum i Kanban oraz związanych z nimi szkoleń?

Dzisiaj posiadanie certyfikatu, a bardzo często kilku, stało się już normą. Pojawiające się na Linkedin informacje o zdobyciu kolejnego egzaminu pojawiają się codziennie. Co więcej, coraz częściej są to wyższe stopnie certyfikatów, a nie tylko te podstawowe. Może pokazuje to, że rynek się rozwinął? Czy można powiedzieć, że dojrzał?

Jak to więc jest z tymi certyfikatami?

W większości systemów certyfikacji znajdziemy szeroką ofertę opartą na konkretnej roli oraz na poziomie zaawansowania. Uzyskanie certyfikatu wiąże się z opłatami za egzamin oraz w niektórych systemach z utrzymaniem jego ważności. Szkolenia przygotowujące do ich zdobycia są opcjonalne lub obowiązkowe, zależy którą organizację wybierzemy. Dlatego ocenę kosztów związanych z certyfikatem pozostawiam Tobie (chociaż z chęcią usłyszę Twoją opinię w komentarzu) ponieważ jest ona całkowicie subiektywna. 

Ilość firm i osób oferujących warsztaty lub kursy certyfikacyjne lub pomagające w zdaniu egzaminu jest w Polsce już całkiem duża. Nie będziesz miał problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.

Popatrzmy razem co znajdziemy na rynku. Zerkniemy też jak sytuacja zmieniła się przez te niemal 3 lata.

Scrum.org 

W chwili kiedy piszę ten tekst Scrum.org wydał został 792.500 certyfikatów. Cztery lata temu było to lekko ponad 350.000 zatem mamy wzrost o 126%! Robi wrażenie?

Scrum.org jest założony przez Ken Schwabera, jednego z ojców Scruma. Według jego słów, przyczyną była chęć zapewnienia dobrego i jednolitego rozumienia tej metodyki.  

Najpopularniejszym jest bez wątpienia certyfikat Professional Scrum Master. Egzamin dzieli się na trzy poziomy zaawansowania. Podobnie jest w przypadku certyfikatu Product Ownera. Pozostałe certyfikaty, przynajmniej na razie, mają jeden poziom. Tak więc nic pod kątem rodzajów certyfikatów się tutaj nie zmieniło.

Natomiast ciekawe zmiany nastąpiły w ilości wydanych certyfikatów.

Scrum.org2019 (maj)2023 (marzec)Zmiana %
Całkowita liczba osób certyfikowanych350.000792.500+126%
Professional Scrum Master PSM I 270.182548.774 +103%
PSM II 5.30027.857+425%
PSM III 7591.076+42%
Professional Scrum Product Owner PSPO I63.084161.749 +156%  
PSPO II 2767.606+2655%
PSPO III78 440+464%
Professional Scrum Developer 10.97017.176+56%
Scaled Professional Scrum 2.4815.733+231%
Professional Scrum with Kanban1.1605.357 +461%
Professional Agile Leadership 2.06511.072+536%
Professional Scrum with User Experience370 2.635 +712%
Professional Scrum Facilitation Skillsb/d640

Jak widzisz we wszystkich rodzajach certyfikatów od Scrum.org nastąpił duży, bardzo duży lub wręcz ogromny przyrost 😉 ich ilości. Największy skok dokonał się w certyfikacie Professional Scrum Product Owner – liczba osób z certyfikatem PSPO I zwiększyła się o 2655%! Ciekawe jest też to, że certyfikowanych Scrum Masterów PSM I jest ponad 3 razy więcej niż Product Ownerów PSPO I. Ogólnie Scrum Masterzy stanowią 37% wszystkich przyznanych certyfikatów.

Kiedy pisałem poprzedni artykuł zastanawiałem się, dlaczego tak niewiele osób decyduje się na trzeci stopień certyfikacji. Czy to jego potencjalna trudność? Relatywnie wysoki koszt? Brak kursów przygotowujących do jego zdania. Jego forma, która składa się w 80% z odpowiedzi opisowych i tylko w 20% z wyboru odpowiedzi na pytania?

Certyfikat Scrum.org

Przygotowując się do egzaminu możesz skorzystać z oferty firm i osób, które prowadzą akredytowane szkolenia. W Polsce znajdziesz 19 certyfikowanych trenerów. Tak więc lista jest całkiem długa ;).

Aby było Ci łatwiej w posukiwaniach przygotowaliśmy zestawienie wszystkich kursów, szkoleń przygotowujących do egzaminów Scrum.org. Znajdziesz tam zestawienie wszystkich osób/firm, które oferują szkolenia, bezpośredni link do oferty oraz ceny kursów.

>>> link do zestawienie certyfikowanych szkoleń <<<

Pamiętaj, że udział w kursie nie jest wymaganiem bezwzględnym i spokojnie możesz go zdawać bez udziału w żadnym szkoleniu. Ogólnie celem warsztatów nie tyle jest przygotowanie do egzaminów co wsparcie w poznaniu lub poszerzeniu wiedzy o Scrumie.

Trenerzy muszą działać według ustandaryzowanych wytycznych organizacji jednak mają sporą dowolność co do sposobu przeprowadzania warsztatów. 

Akredytowani trenerzy przeważnie oferują za udział w szkoleniu bon na podejście do egzaminu i często zniżkę na egzamin wyższego stopnia. Warto zwrócić na to uwagę wybierając kurs ponieważ można zaoszczędzić konkretną kwotę pieniędzy. Test jest jednorazowy i jego zdanie zapewnia dożywotni certyfikat. Egzamin odbywa się całkowicie zdalnie poprzez stronę organizacji. W przypadku wzięcia udziału w szkoleniu, najczęściej dostaniesz również możliwość powtórzenia egzaminu gdyby coś poszło nie tak. To ciekawa opcja ponieważ podchodząc tylko do egzaminu musisz zdać go za pierwszym razem.

Egzamin Scrum.org

Egzaminy różnią się w zależności od wybranego stopnia. Podstawowy poziom to 60 minut na odpowiedzenie na 80 pytań, gdzie aby zdać trzeba uzyskać min. 85% poprawnych odpowiedzi. Na drugim poziomie mamy 90 minut na 30 pytań (Scrum Master) lub 60 min na 40 pytań (Product Owner). Trzeci, najwyższy poziom dla Product Ownera wymaga odpowiedzi na 35 pytań w 120 minut przy czym 15 z nich jest pytaniami opisowymi. W przypadku Scrum Mastera trzeba w 150 minut odpowiedzieć na 30 pytań z których aż 24 to pytania opisowe.

Koszty samego egzaminu wyglądają w ten sposób. Warto zwrócić uwagę, że możesz podejść do dowolnego egzaminu w dowolnej kolejności. Nie jest wymagane zdobywanie poszczególnych stopni po kolei.

CertyfikatCena ze egzamin
Professional Scrum Master PSM I $ 150
Professional Scrum Master PSM II$ 250
Professional Scrum Master PSM III$ 500
Professional Scrum Product Owner I$ 200
Professional Scrum Product Owner II$ 250
Professional Scrum Product Owner II$ 500
Professional Scrum Developer $ 200
Scaled Professional Scrum $ 250
Professional Scrum with Kanban$ 200
Professional Agile Leadership $ 200
Professional Agile Leadership EBM$ 200
Professional Scrum with UX$ 200

Scrum Alliance

Scrum Alliance działa od 2001 roku i powstała jako organizacja z oddolnej inicjatywy środowiska Agile. Jest to również organizacja non-profit. Stawia sobie za cel dalsze rozwijanie ruchu Agile poprzez edukację, badania, działania wspierające środowisko. W tej chwili certyfikaty Scrum Alliance posiada ponad 1 400 000 osób na całym świecie. Kiedy pisałem poprzedni artykuł było to 750 tys, mamy więc prawie podwojenie liczby certyfikowanych osób.

W Polsce certyfikaty Scrum Alliance są jednak dużo mniej popularne. Jego misję można przetłumaczyć na “Zmieniamy świat pracy”, który ja rozumiem jako: zmieniamy sposób w jaki pracujemy. Głównym obszarem zainteresowania SA jest inspirowanie jednostek, liderów i całych organizacji. Promują praktyki, zasady i wartości, które powodują, że nasze miejsce i sposób pracy jest przyjazne, rozwijające i zrównoważone. 

W Polsce certyfikaty Scrum Alliance posiada 3462 osób. Scrum Fundations 74 osoby,  Certified Scrum Master 774 osoby, Advanced Certified Scrum Master 24 osoby, Certified Professional Scrum Master – 17 osób.

Certyfikat Scrum Alliance

Zdobycie certyfikatu jest możliwe tylko w wyniku uczestniczenia w akredytowanym, dwudniowym szkoleniu. W Polsce odpowiednie uprawnienia ma 2 trenerów. Warsztaty są przygotowywane indywidualnie przez każdego trenera i nie posiadają globalnego, standardowego scenariusza. Nie są jednak realizowane zupełnie dowolnie – organizacja wyznacza i aktualizuje cele szkoleniowe które trenerzy muszą uwzględnić w swoich warsztatach. Na zakończenie kursu należy podejść do egzaminu składającego się z 50 pytań wielokrotnego wyboru.

Certyfikaty Scrum Alliance są ułożone w trzy poziomowe stopnie przy czym trzeba je zdawać po kolei. Aby zdobyć wyższy certyfikat, warunkiem wstępym jest posiadanie certyfikatu niższego stopnia.

Biorąc udział w obowiązkowym kursie dla pierwszego poziomu certyfikacji, oprócz wiedzy ;), otrzymujemy 16 SEU – Scrum Education Units. Jeden SEU = jedna godzina poświęcona na edukację z materiałami Scrum Alliance. Masz też od razu możliwość zdawania egzaminu (nie ma dodatkowych opłat). Egzamin trwa 60 minut, składa się z 50 pytań i aby uzyskać pozytywny wynik trzeba uzyskać 75% prawidłowych odpowiedzi.

Dla kolejnych poziomów również trzeba wziąć udział w obowiązkowym szkoleniu, posiadać już niższy stopień certyfikatu oraz wykazać się 1 rocznym dla poziomu Advanced lub 2 letnim dla poziomu Professional doświadczeniem.

Aby utrzymać dalej certyfikację Scrum Alliance trzeba co dwa lata dokonać opłaty administracyjnej. Trzeba też wykazać się zebraniem odpowiedniej ilości SEU. Przykładowe sposoby zdobycia punktów to czytanie książek i artykułów, zaangażowanie w życie społeczności, oglądanie materiałów on-line czy udział w konferencjach i warsztatach. Ideą stojącą za wymogiem zdobywania punktów rozwoju jest motywacja do ciągłej nauki i poszerzania swojej wiedzy i rozumienia Scruma. 

Scrum AllianceOpłata za odnowienie (raz na 2 lata)
Wszystkie certyfikaty poziom Fundations$ 100 + 10 SEU
Wszystkie certyfikaty poziom Advanced$ 175 + 30 SEU
Wszystkie certyfikaty poziom Professional $ 250 + 40 SEU
Wszystkie certyfikaty Certified Agile Leadership $ 50 + 10 SEU

>>> link do zestawienie certyfikowanych szkoleń <<<

ScrumStudy

ScrumStudy jest globalną firmą certyfikującą w zakresie Scrum i Agile. Firma jest też autorem Przewodnika SBOK (Scrum Book of Knowledge) – obszernego, ponad 300 stronicowego opracowania. Właśnie ukazała się 4-ta edycja SBOK. Ma on być pomocny w realizacji projektów za pomocą metodyki Scrum. Opracowanie jest podstawą, na której opiera się egzamin certyfikacyjny i można je pobrać za darmo ze strony firmy. Scrumstudy, jak sama się definiuje, prowadzi certyfikuję profesjonalistów aby pomagać organizacjom w podnoszeniu jakości zarządzania projektami, dzięki czemu zwiększa się ich ROI.

Organizacja chwali się również wysoką ilością przeszkolonych osób, natomiast w różnych miejscach można znaleźć inne wartości, więc trudno stwierdzić jaki jest stan faktyczny. Pisząc poprzedni artykuł znalazłem liczbę 750 tysięcy oraz 500 tysiącach uczestników szkoleń. W tym roku udało mi się znaleźć tylko wpis o ponad 325.000 przeszkolonych osób.

Szkolenie ScrumStudy

W celu uzyskania certyfikatu trzeba wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez A.T.P. czyli Authorized Training Partner. Szkolenia są realizowane przez niemal 2100 Authorized Training Partners (A.T.P.s) w ponad 50 krajach. W Polsce jest 21 takich firm lub osób. 

Uczestnik po zakończeniu szkolenia może podejść do egzaminu. Każdy rodzaj certyfikatu ma inną ilość pytań i czas trwania egzaminu od 40 do 200 pytań. Jest przeprowadzany w formie online a w jego trakcie trzeba mieć cały czas włączoną kamerkę internetową ponieważ przebieg egzaminu jest nagrywany a nagranie może zostać poddane sprawdzeniu przez ScrumStudy.

Uzyskany certyfikat jest ważny przez 3 lata. W celu przedłużenia jego ważności, należy podejść do egzaminu re-certyfikacyjnego. Taki egzamin nie jest już tak intensywny i wymagający jak pierwotny i składa się z mniejszej o połowę ilości pytań. Innym rozwiązaniem jest zdanie innego egzaminu z oferty, co jednocześnie przedłuża ważność już posiadanego certyfikatu.

Ze strony ScrumStudy nie można się dowiedzieć ile osób w Polsce posiada ten certyfikat.

Scrum StudyKoszt egzaminu
Scrum Fundamentals Certified$ 0
Scrum Master Certified$ 450
Scaled Scrum Master Certified$ 350
Scrum Product Owner Certified$ 600
Scaled Scrum Product Owner Certified$ 500
Scrum Developer Certified $ 200
Expert Scrum Master Certified$ 800

Scrum.Inc

certyfikat scrum inc

Jeden z twórców Scrum – Jeff Sutherland – również założył własną firmę (z synem), która wystawia certyfikaty. Jak sami się określają są liderem na rynku, chociaż na razie taka deklaracja wydaje się trochę na wyrost.

Firma oferuje jeden certyfikat podstawowy, po jednym rodzaju certyfikatów dla ról istniejących w Scrum. Jest więc certyfikat dla Scrum Mastera, Product Ownera. Znajdziemy również szkolenie dla trenera i certyfikaty dla Scruma w skali.

Firma jest aktualnie aktywna głównie w USA i Wielkiej Brytanii. Na stronie nie ma jednak informacji o żadnym szkoleniu które odbywałoby się poza USA (ogólnie nie ma informacji o żadnych aktualnych szkoleniach poza kilkoma dla Scrum Mastera).

Można założyć, że jest to certyfikat bardziej amerykański niż ogólnoświatowy, pomino zamieszczonej informacji, że firma działa w 29 krajach na 6 kontynentach. Certyfikat dostaje się za udział w dwudniowym szkoleniu oraz zdanie egzaminu. Cena szkolenia to około 1995 dolarów. Certyfikat trzeba odnawiać i można to zrobić na 30 dni lub mniej przed datą upływu ważności aktualnego. Odnowienie składa się ze zdania egzaminu składającego się z 12 pytań i wniesienia opłaty. Możemy wybrać jedną z 3 opcji

Basic (1 rok): $50
Plus (5 lat): $199
Pro (bezterminowo): $399

W Polsce jest jeden trener Scrum Inc ale na dzień pisania tego artykułu nie prowadzi jeszcze szkoleń certyfikacyjnych.

Kanban University

Kanbanu University został założony w 2010 roku przez twórcę metody dla IT Davida J Andersona. Firma deklaruje, że istotą jej działania, dostarczanych materiałów i szkoleń jest pragmatyzm, praktyczność, ukierunkowanie na obiektywne dane i bezpieczeństwo stosowania. Firma oferuje kilka programów ukierunkowanych na budowanie świadomości i jakości w używaniu tej metodyki.

Szkolenia są realizowane za pośrednictwem sieci Accredited Kanban Trainers, których na świecie jest ponad 340. W Polsce mamy sześcioro akredytowanych trenerów. Jednocześnie jest grupa Accredited Kanban Consultant, którzy mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem doświadczenia i wdrażania Kanbanu. Jest ich tylko 80 w tym trzech z Polski. Kanban University przeszkolił ponad 90 tys osób.

Aby otrzymać certyfikat Kanban University trzeba wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez trenerów lub konsultantów. Nie są organizowane żadne dodatkowe testy czy egzaminy (w tym roku zostaną wprowadzone egzaminy i opłaty za certyfikat Kanban Coaching).

Certyfikat jest bezterminowy i nie trzeba przedłużać jego ważności ani ponosić żadnych dodatkowych kosztów. 

Kanban University
Team Kanban Practitioner (TKP)
Kanban Management Professional (składa się z 2 poniższych)
– Kanban System Design
– Kanban System Improvements
Kanban Coaching Professional (składa się z 2 poniższych)
– Kanban Maturity Model
– Kanban Coaching

Tutaj znajdziesz również efekt naszej pracy – Ilustrowany Notatnik po Kanbanie, który jest aktualnie dostępny w 3 językach: po angielsku, polsku i portugalsku. Znajdziesz go i pobierzesz całkiem za darmo oczywiście też na naszej stronie:

>>> link go pobrania Ilustrowany Notatnik po Kanbanie <<<

ProKanban

kanban

ProKanban jest drugą organizacją udzielającą certyfikatów z metoda Kanban. Jest ukierunkowany na działania „od społeczności dla społeczności” i taką kulturę chcą tworzyć i wspierać. Misją ProKanban jest zapewnienie, że ludzie są w centrum wszystkiego co organizacja robi. Aby to osiągnąć firma tworzy bezpieczną, integracyjną przestrzeń do nauki. Celem jest zbudowanie silnej społeczności, która podnosi się nawzajem poprzez pokorę, zachęcanie i szacunek oraz wzajemne przestrzeganie tych norm. Realizując tą wizję i cele ProKanban prowadzi kanał na Slacku w którym uczestniczy ponad 900 osób z całego świata. Liczba trenerów wynosi 65, w Polsce jest 1 trener.

W ProKanban znajdziesz certyfikat o 1 lub 2 poziomach. Nie jest wymagane uczestnictwo w szkoleniu i można samodzielnie podejść do egzaminu w każdej chwili. Egzamin PK I składa się z 80 pytań, na które trzeba odpowiedzieć w 60 minut uzyskując min. 85% prawidłowych odpowiedzi (dla innych egzaminów te wartości są inne).

Certyfikat ProKanbanKoszt egzaminu
Professional Kanban level I (PK I)$ 150
Professional Kanban level II (PK II)$ 250
Professional Applied Metrics (PAM)$ 200
Professional Flow Metrics for Scrum (PFMS) $ 200
Scaled Portfolio Kanban (SPK)$ 200

Lista szkolenie certyfikat Scrum, certyfikat Kanban

Przygotowując aktualizację tego tekstu pomyślałem, że brakuje jednego źródła informacji na temat dostępnych szkoleń certyfikacyjnych. To duża oszczędność czasu, kiedy nie trzeba samemu przeszukiwać czeluści internetu w poszukiwaniu informacji. Dlatego przygotowałem dla Ciebie takie zestawienie. Znajdziesz tam linki do każdej organizacji/firmy certyfikującej, listę firm i osób oferujących takie szkolenia w Polsce oraz ceny takich szkoleń.

Mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie wartościowe i użyteczne zestawienie.

>>> link do zestawienie certyfikowanych szkoleń <<<

P.S. Daj znać co myślisz o takiej liście – po prostu prześlij email, czytam i odpowiadam na każdą wiadomość 🙂 – pawel (at) agielabs.pl lub marcin (at) agielabs.pl

P.S. 2 Jeżeli brakuje jakiegoś trenera lub któreś informacje wymagają modyfikacji, też oczywiście daj znać 🙂

P.S. 3 Tego tekstu NIE pisał ChatGTP, tylko człowiek, Paweł osobiście 😉


Podczas opracowywania tego tekstu korzystałem z:

https://www.scrumalliance.org/

https://www.scrum.org/

https://www.scrumstudy.com/

https://scruminc.com/

https://www.kanban.university/

https://www.prokanban.org/


Wszystkie nazwy własne certyfikatów i oferujących je firm oraz ich logotypy są chronione jako znaki towarowe i stanowią wyłączną własność odpowiadających za nie organizacji a tutaj użyte są jedynie w celach ilustracyjnych.

Podobne wpisy