• Houston, mamy problem! – webinar z Martą Orbitowską
  Nieustanne rozwiązywanie napotykanych problemów jest cechą uczącej się organizacji, a do takiej większość z nas stara się dążyć.Zastanów się jak podchodzisz do rozwiązywania problemów, intuicyjnie czy systemowo?Dobry nawyk systematycznego planowania działania, weryfikacji i ugrutowywania zmian procentuje na każdym poziomie organizacji. … Czytaj więcej.
 • Czy Agile w HR ma sens? Zwinny Wywiad z Martyna Giszczak
  Agile w HR w Polsce jako zjawisko choć istnieje, nie jest bardzo powszechny. Martyna jest jedną z osób, które pracują właśnie w tym obszarze – uważa, że zwinne podejście nie tylko HRowi służy, ale wręcz może przyczynić się do znacznego … Czytaj więcej.
 • Efektywność – czym (nie) jest, jak ją mierzyć i poprawiać? – Jakub Szczepanik
  Efektywność zespołów to realnie jedno z trudniejszych zagadnień, jakie spotykam. Większość spotykanych przeze mnie osób rozumie efektywność błędnie, myląc ją z byciem zajętym albo zgodnym z planami. W trakcie swojego wystąpienia pokażę na przykładzie z życia jak różnie można postrzegać … Czytaj więcej.
 • Kompetencje nie istnieją! Zwinny Wywiad z Szymonem Górnikiem
  Posłuchaj dzisiaj wywiadu z nadsztygarem – Szymon Górnik! BREAKING NEWS – dowiedz się z wywiadu co się zmienia! Jak tworzyć CV i aplikować na stanowisko Scrum Mastera aby dostać tę robotę! Jaka jest sytuacja rynku pracy IT jeżeli chodzi o … Czytaj więcej.
 • Agile w największym banku Anglii – zwinny wywiad
  Jak wygląda Agile w największym banku Anglii? Dzisiaj uchylimy lekko zasłonę zwinnej tajemnicy i zajrzymy do agilowej kuchni właśnie w takiej instytucji.  Dowiemy się jakie metody zwinnej pracy są wykorzystywane: Scrum, Kanban a może SAFe? A jak już mówimy o skalowaniu, … Czytaj więcej.
 • Retrospektyw to ból d#%@? Nie musi tak być!
  Czy miał_ś kiedyś poczucie, że retrospektywy to tylko ból w #%@ dla członków Twojego zespołu? Czy nie frustruje Cię, że mimo wielu pomysłów i planów na usprawnienia w rezultacie nic się nie zmienia? Albo może czuł_ś, że jesteś jedyną osobą, … Czytaj więcej.
 • Jim Highsmith: How 17 adventurous techies changed the world
  Era Agile trwa już ponad dwie dekady, począwszy od 2001 roku. W lutym 2001 roku Jim dołączył do szesnastu innych osób w ośrodku narciarskim Snowbird w stanie Utah, aby przedyskutować przyszłość tego, co było wtedy określane jako „lekkie metodologie”. A … Czytaj więcej.
 • Paweł Słowikowski i Tomasz Feliksik: Jak myślenie systemowe może pomóc samoorganizacji?
  Aby skorzystać z benefitów samoorganizacji nie wystarczy zostawić ludzi samym sobie. Trzeba jeszcze zapewnić odpowiednie ramy – takie jak dostęp do danych, klarowność co do decyzyjności oraz cel. Co więcej, samoorganizujący się zespół nie działa przecież w próżni. Taki zespół … Czytaj więcej.
 • Marzena Zaziąbł: Wypalenie Scrum Mastera? Jak pomóc sobie i zespołowi?
  Pracujesz z zespołem nad poprawą sposobu ich pracy. Twój dzień jest wypełniony po brzegi, a mimo to słyszysz, że nie wiadomo, czym się zajmujesz. Mam dla Ciebie rozwiązanie. Zapraszam Cię na webinar, który pomoże Ci uczynić Twoją pracę bardziej namacalną. … Czytaj więcej.
 • Magdalena Firlit: Scrum + UX
  Odkryj, jak efektywnie integrować UX i eksperymentowanie w Scrumie bez nadmiernych kosztów
 • Krzysiek Niewiński: Łatwiej z LeSS czyli prostota w organizacji.
  Zapraszamy na webinar z Krzysztofem Niewińskim, który pokaże, jak framework Large-Scale Scrum (LeSS) może uprościć złożoność organizacyjną, zwiększyć elastyczność i skupić się na tym, co najważniejsze. Dowiedz się więcej o kluczowych koncepcjach i zasadach LeSS, eliminacji marnotrawstwa i podziałów, a także o case studies z organizacji, które skutecznie wprowadziły LeSS. Dołącz do nas i odkryj, jak LeSS może przyczynić się do rozwoju Twojej organizacji
 • Tomek Dąbrowski: Zdobądź Everest z OKRami
  OKRy (Objective and Key Results) to nie tylko świetny sposób definiowania celu bazujący na inspirującym tytule oraz zestawie metryk. OKRy to także pewne ramy procesowe, które skłaniają pracowników do współpracy oraz do skupienia się na najważniejszych priorytetach w organizacji. Ciągle zmieniające … Czytaj więcej.
 • David J Anderson: 10 błędów kiedy startujesz z Kanban i jak ich uniknąć
  Dołącz do naszego webinaru, aby nauczyć się, jak uniknąć typowych błędów przy wdrażaniu Kanbana, czy innych metod zwinnych. Naszym gościem jest ekspert i twórca Metody Kanban – David Anderson!. Dzięki niemu zrozumiesz, jak te błędy naprawiać w praktyce. Dzięki temu … Czytaj więcej.
 • Jon Kern: Return to the Fundamentals of the Agile Manifesto
  Dołącz do Jona Kerna, współautora Manifestu Agile, który postuluje, że branża potrzebuje podejścia opartego na interakcjach jako pierwszoplanowym elemencie w procesie tworzenia oprogramowania. Istotą tego podejścia jest powrót do podstaw Manifestu Agile. Podejście Jona do pragmatycznego rozwoju oprogramowania opiera się … Czytaj więcej.
 • Kate Hobler: Czy jesteśmy skazani na beznadziejnych Scrum Masterów?
  Ostatnio światem zwinnym wstrząsają kolejne zwolnienia – to grupowe w jednej firmie, to Scrum Masterów w drugiej. SM-ów i Agile Coachów na rynku przybywa, a mimo że wiele firm szuka, nie może znaleźć odpowiednich osób. Na rynku są prawie tylko … Czytaj więcej.
 • Szkolenie i certyfikat Scrum i certyfikat Kanban 2023
  Jak pewnie pamiętasz 😄 w 2019 roku zrobiłem z ciekawości zestawienie na temat szkolenia i certyfikat Scrum i certyfikat Kanban. Przejrzałem wszystkie największe organizacje, które takie certyfikaty oferują oraz polskie szkolenia, które do ich zdobycia przygotowują. Dzisiaj, na początku 2023 … Czytaj więcej.
 • Don’t Dilute Delivery: Clark „The Bottle Neck Guy” Ching
  Dowiedz się więcej o Agile Theory of Constrains i Don’t Dilute Delivery Dowiedz się, jak zidentyfikować i okiełznać najlepiej ukrytego i najbardziej brutalnie skutecznego sabotażystę rozwoju produktu — niedopracowaną synchronizację w Twojej organizacji. Clark będzie omawiać 3 nieoczywistych sabotażystów: Niech … Czytaj więcej.
 • Webinar: Radek Orszewski „Popłyńmy pod prąd, odkryjmy Upstream Kanban!”
  W świecie zwinności od lat krążą szkodliwe mity. Zespoły stawiają Tarota w Story Pointach a Product Ownerów uczy się, że backlog musi być listą. Nah.. A skąd ten backlog się bierze? Czy widzimy jak elementy w nim umieszczone starzeją się, … Czytaj więcej.
 • Webinar: Daniel Vacanti „Metrics! Tricky questions and solid answers”
  Zapraszamy na webinar „Metrics! Tricky questions and solid answers” czyli spotkanie z Daniel Vacanti. Ale jazda! Codziennie się to nie dzieje! Będziesz mieć okazję bezpośrednio porozmawiać o metrykach z Danem Vacanti! Co więcej, będziesz mógł zadać mu wszelkie pytania, na … Czytaj więcej.
 • Daniel Vacanti: „Na kiedy to będzie? Wstęp do prognozowania statystycznego”
  Na kiedy to będzie? – ciągle słyszysz to pytanie? Ludzie nie umieją myśleć w sposób statystyczny. Przykładem może być gra „Let’s make a deal” gdzie uczestnik wybiera jedne z 3 drzwi aby odkryć czy znajduje się za nimi nagroda w … Czytaj więcej.
 • Nicolas Brown: Jak wykresy kłamią?
  Dane które posiadamy nie dają odpowiedzi ale pozwalają zadawać dobre pytania. Zobaczmy więcej o metryki i wykresy w Agile. Wizualizacja danych może łatwo prowadzić do przekłamań lub wręcz pokazywania nieprawdy. W wizualizacji bardzo istotny jest również kontekst. Wykres pokazuje tylko … Czytaj więcej.
 • Webinar: Louis-Philippe Carignan: Experience report with implementing flow metrics in Scrum teams
  Flow metrics in Scrum. Ten webinar już się zakończył. Możesz obejrzeć jego nagranie >> link do webinaru >> Over the years, many Agile experts have demonstrated how flow (or Kanban) metrics superseded the use of estimation techniques like story points … Czytaj więcej.
 • Webinar: Mark Shead „Misleading With Metrics”
  Super webinar Misleading With Metrics już się odbyło. Możesz je teraz obejrzeć na naszym kanale na YouTube: Imagine you are a saboteur trying to infiltrate a company and wreck their ability to deliver software efficiently. Since you don’t want to … Czytaj więcej.
 • Webinar: Zwinne Crime Story
  To spotkanie już się odbyło. Teraz jego nagranie z opowieści o grze ScrumTale możesz obejrzeć na naszym kanale na YouTube. Zapraszamy na spotkanie z autorem gry symulacyjnej ScrumTale. ScrumTale to symulacja Scrum’a, wktórej unikatowym produktem jest opowiadanie kryminalne. Zatem celem … Czytaj więcej.
 • Ian Carroll: 17 sposobów na zarządzanie zależnościami
  „Zależności są wszędzie„ Metryk Cycle Time pokazuje jaką ilość czasu zajmuje realizacja zadań od momentu zobowiązania się do pracy do momentu spełnienia Definition of Done. To co chcemy osiągnąć to być bardziej przewidywalni. W metryce zaobserwujemy to w histogramie Cycle … Czytaj więcej.
 • Zwinność i przemysł. Jak zwinnie przeprowadzić zakup oprogramowania IT w firmie produkcyjnej?
  To spotkanie już się odbyło. Możesz obejrzeć nagranie na naszym kanale na YouTube Kim jestem i czym na co dzień się zajmuje?Co spowodowało, że zainteresowałem się zwinnymi metodykami zarządzania (Case z wdrożenia systemu dla FBI).Przykłady problemów produkcyjnych, w których IT … Czytaj więcej.
 • Troy Magennis: Blokady z zależności w Agile – zarządzanie nimi z użyciem danych.
  W naszej pracy bardzo często występuje sytuacja, że praca nad jakimś zadaniem nie może być kontynuowana. Wynika to z wystąpienia jakiejś blokady np. poprzez wystąpienie zależności. Słowem mamy blokady i zależności w Agile. To co może zrobić zespół w takim … Czytaj więcej.
 • Troy Magennis: Zrozumieć wpływ ryzyka i zależności.
  W świecie IT bardzo często można zaobserwować brak umiejętności rezygnacji z funkcjonalności i projekty które zmierzają donikąd. Spędzamy dużo czasu estymując czy to przy użyciu Planning Pokera i Story Points czy dzieląc zadania na mniejsze części. Zamiast tego powinniśmy spędzać … Czytaj więcej.
 • Troy Magennis, Julia Wester: Metryki i modelowanie
  Mierzenie i analizowanie danych w Agile jest drogie i może prowadzić do niewłaściwych wniosków. Dlatego warto podchodzić do tego w przemyślany sposób. Niektóre metryki można uznać za bezcelowe. Ich zbieranie, mierzenie i używanie daje poczucie komfortu, że przecież coś robimy … Czytaj więcej.
 • Doc Norton: Uciec od velocity.
  Velocity jest bardzo zmienne i jedocześnie używamy go do prognozowania przyszłości – jak długo zajmie implementacja jakiejś funkcjonalności. Zacznijmy od definicji: ilość wykonanej pracy w danym czasie. Velocity to lagging indicator. To może pokazywać trendy ale nie powinno być używane … Czytaj więcej.
 • Troy Magennis: Prognozowanie z użyciem danych
  Poznajmy bliżej Prognozowanie w Agile. Używając na twarde dane i analizując powstałe na ich podstawie wykresy zwróć uwagę, że: Prognozowanie to próba ustalenia co może się wydarzyć w przyszłości. Starając się maksymalnie przewidzieć co się stanie z pracą jaką mamy … Czytaj więcej.
 • Scrum, czyli jak zbudować lotnisko w 2,5 roku: Łukasz Filut
  Czy można wybudować bardzo duże lotnisko w 2.5 roku? Zaplanować je w 2 lata?Tak! Ten webinar już się skończył. Obejrzyj nagranie na kanale Agilelabs na YouTube. Trochę liczb:– 2 lata planowania– 2.5 roku budowy– 22.8 miliarda USD– 60 milionów pasażerów … Czytaj więcej.
 • Troy Magennis: Forecasting Disasters – my top 10
  Improve forecasting by failures. Don’t have enough yet? Use mine. This session will quickly explain 10 cases where my forecasts „didn’t turn out as expected”. What I do to avoid those mistakes in the future? Let’s see Forecasting Disasters. Zapisy … Czytaj więcej.
 • Andy Hiles: Applying Scrum with Kanban
  Zapraszamy na kolejny webinar Agilelabs :). Tym razem spotkamy się z Andy Hiles – doświadczonym trenerem Scrum i Kanban. Ponadto jest autorem książki „Applying Scrum with Kanban: A Pointless Book!” This will be a Miro driven lean style session with … Czytaj więcej.
 • Marek Wyszyński: Jak byłem złym Scrum Masterem i zniszczyłem sobie zdrowie.
  W 2016 roku wchodziłem „oficjalnie” w rolę Scrum Mastera. Wydawało mi się, że klika szkoleń z tematyki zwinności i ze 2-3 przeczytane książki dają mi wszystko, czego tylko potrzebuję. Wydawało mi się, że to wystarczy aby odnaleźć się w tej … Czytaj więcej.
 • Vasco Duarte: Why all attempts to improve estimation have and will continue to fail! (and what to do instead)?
  Estymowanie w Agile. Ciągle słyszymy, że prawidłowe estymowanie to kwestia nauczenia się, jak to dobrze robić. Ciągle próbując możesz stać się lepszy w estymowaniu i dostarczaj precyzyjne, dokładne estymacje. A może jednak #noestimates? Przyjmijmy zatem takie twierdzenie i przeanalizujmy je. … Czytaj więcej.
 • Tomek Karzarnowicz: Co mierzyć w zespole scrumowym?
  Jest duża szansa, że zadajesz sobie to tytułowe pytanie”Co mierzyć w zespole scrumowym?” Metryki pomagają nam, Scrum Masterom w codziennej pracy. Kiedy rozpoczynasz pracę z zespołem zwróć uwagę nad nad jakim produktem tak naprawdę on pracuje. Przykładowe metryki jakich możemy … Czytaj więcej.
 • Alex Birke: Metryki Scrum i duża skala – co ma sens?
  UWAGA: Metryki Scrum i duża skala. Ja nie uważam niektórych rozwiązań prezentowanych tutaj metryk za właściwe. Ponieważ Alex pokazuje to w jaki sposób można wymyślić i stworzyć każdą metrykę, zakładam, że ten model dla niego działa. Jednak ja widzę dużo … Czytaj więcej.
 • Przemek Witka: Metryki w Scrum
  Jak sprawdzić, zmierzyć jakie korzyści przynosi wprowadzenie Scruma? Popatrzmy jak to jest kiedy zastanawiamy się „Scrum i metryki”. Powinniśmy mieć zdefiniowane Scrum i metryki a pozytywne zachowania Podstawowym celem metryk nie jest kontrola ludzi tylko kontrola procesu i kształtowanie pozytywnych … Czytaj więcej.
 • Mike Cohn: Agile Estimating
  Poznajmy lepiej zastosowanie Story Points – do czego ich używać, a kiedy zastosować inne metody estymacji. Problem z estymowaniem polega na tym, że ludzie boją się podać estymaty, które się nie sprawdzą. Dlatego tak ważne jest zapewnienie poczucia pełnego bezpieczeństwa. … Czytaj więcej.
 • Czy Story Points są jak lotnisko w Radomiu?
  To tylko niektóre z pytań które zostaną postawione i na które postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas tego spotkania. Zobaczymy jaka wartość kryje się za Story Points. Skąd się wzięła koncepcja Story Points i czy spełnia swoje pierwotne założenia. Przejdziemy przez … Czytaj więcej.
 • Transformacja zespołu. Jak wzmocnić zespół, przełamać lęk i podzielić się władzą. Lech Rychliński
  Na jednym z spotkań AgileLabs.pl padł pomysł by nasza społeczność też mogła podzielić się wiedzą. Różne trudne sprawy dotykają nas każdego dnia, bazując na naszej wiedzy podejmujemy decyzje. Lech zgodził się przedstawić drogę swojego zespołu i podzielić się swoimi doświadczeniami. … Czytaj więcej.
 • Radek Orszewski: Odcinek 33. Co i po co mierzyć? Metryki przepływu
  W Agile – Scrum czy Kanban używanie metryk służy do podejmowania lepszych decyzji. Na początek wymieńmy takie trzy puowody dla których chemy to robić: Delivery Rate Usłyszysz wyjaśnienie Tempa Dostarczania (Delivery Rate) w różnych kontekstach projektowych czy branżach. Ważne, żeby … Czytaj więcej.
 • Silosy, zmiany i matkowanie, czyli co gryzie project managerów? Igor Mróz
  Chcesz dowiedzieć się z czym borykają się Twoje koleżanki i koledzy zarządzający projektami? Podczas prelekcji omówię wyniki badania „Co Gryzie Project Managerów?”. Największego tego typu projektu badawczego w Polsce. Dowiecie się nie tylko jakie są najczęstsze źródła problemów i czy … Czytaj więcej.
 • Migawka #16 – Igor Mróz
  Migawka –  seria wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają. Poznajcie naszego gościa. Od wejścia w pełnoletność targał nim głód poznawania. … Czytaj więcej.
 • Migawka #15 – Karolina Jarocka
  Dzisiaj wywiad z Karoliną. Ponad 17 lat doświadczenia zawodowego w zarządzaniu projektami. Zamiast wypalenia zawodowego ciągłe doskonalenie w rytm cytatu “Naszym zadaniem w życiu nie jest wyprzedzanie innych, ale wyprzedzanie samych siebie”.  Karolina studiowała dziennikarstwo. Następnie poznawała tajniki mediów i … Czytaj więcej.
 • Dokąd zmierza zarządzanie projektami i dlaczego PM staje się „ogarniaczem”?
  Świat się zmienia, zarządzanie projektami też nie stoi w miejscu. Od niebytu, przez ustandaryzowane procesy dochodzimy do zarządzania hybrydowego i… intuicyjnego. Co się zmieniło na przestrzeni ostatniej dekady i dokąd zmierza project management? Co z PM’em zrobił Agile oraz dlaczego … Czytaj więcej.
 • Migawka #14 – Patrick Kozakiewicz
  Migawka –  seria wywiadów z osobami związanymi ze „zwinnością”; każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają. Patrząc na doświadczenie Patricka przychodzą mi do głowy dwa słowa “synergia” i angielskie  … Czytaj więcej.
 • Warsztaty: Patrick Kozakiewicz: No Bullshit Mindfulness, czyli o uważności w praktyce
  AgileLabs.pl zaprasza na warsztat z Patrickiem Kozakiewiczem już w środę (09.06.2021) o godz. 18:00. Na platformie zoom – link po zapisaniu się! W naszej pracy mamy często tysiąc zadań do wykonania. Dzięki zwinnym metodom jesteśmy w stanie zapanować nad nimi … Czytaj więcej.
 • Warsztat: Nawyki w wersji atomowej [25.05.2021]
  Zapraszamy na mega warsztat: Nawyki w wersji atomowej, który poprowadzi Bogumiła Kwiatkowska-Koterba i Arkadiusz Król.  Nasi prowadzący podzielą się z Tobą technikami dot. budowania i utrwalania nawyków w oparciu o książkę „Atomowe Nawyki” Jamesa Clear. O CZYM? – o budowaniu i utrwalaniu nawyków. O … Czytaj więcej.