- Liberating Structures – Wise CrowdWise Crowd – technika ze zbioru Liberating Strucutres. Umożliwia przeprowadzenia efektywnego spotkania w czasie którego poszukujemy nowych perspektyw na zadany problem. Im bardziej różnorodna grupa – tym ciekawiej, więc mieszajcie „poziomy” i role osób na tym spotkaniu. Dla każdej z… Czytaj więcej »Liberating Structures – Wise Crowd
- Liberating Structures – 1-2-4-AllDzisiaj pierwsza technika z serii LS 1-2-4-All, taki „uniwersalny kołek” który można zastosować w każdym materiale i sprawdza się w wielu sytuacjach. W ciągu 11 minut omówię jakie cele spełnia ta struktura, jak ją wykonać, na co zwracać uwagę, oraz… Czytaj więcej »Liberating Structures – 1-2-4-All
- Wprowadzenie do Liberating StructuresZapraszamy na wprowadzenie do Liberating Structures, jest to zestaw łatwych w użyciu narzędzi służących do facylitacji spotkań. Jeżeli masz dość prezentacji, czy nawet burzy mózgów które angażują tylko niewielką część osób na spotkaniu obejrzyj krótką prezentację poniżej W materiale odpowiadam… Czytaj więcej »Wprowadzenie do Liberating Structures
- Larry Maccharone: Metryki: 7 grzechów głównych.Nie ma najlepszej praktyki – są dobre praktyki użyte we właściwym kontekście. Zwinność – jak najwcześniejsze otrzymanie informacji zwrotnej od klientów. 7 grzechów głównych metryk Używanie metryk do manipulowania ludźmi. Metryki powinny być informacją zwrotną aby poprawić własne działania a… Czytaj więcej »Larry Maccharone: Metryki: 7 grzechów głównych.
- Migawka #9 – Dawid LewandowiczWywiad z Dawidem, autorem książki AgileHints, wieloletnim konsultantem w sprawach zwinnych, wykładowcą akademickim i trenerem. Jakie ma podejście do życia, co go ukształtowało, do czego będzie chciał nas zachęcić dowiecie się tutaj…
- Tomek Karzarnowicz: Scrum i metryki.Ogólna lista możliwych do zastosowania metryk, które mogą być przydatne w zespołach scrumowych. Rozumienie potrzeby stosowania metryk powinno pojawić się w zespole i powinno być dobrze wytłumaczone wszystkim ich członkom i całej organizacji. Jest to narzędzie do obserwacji, zobaczenia zrozumienia… Czytaj więcej »Tomek Karzarnowicz: Scrum i metryki.
- Dawid Lewandowicz: Miary (metryki) w Scrum.Lista kilkunasty metryk, które możemy zastosować w pracy z naszymi zespołami. Metryki dają możliwość rozmowy zespołowi deweloperskiemu nad aktualną sytuacją w ich projekcie. Ważne jest by metryk nie stosować indywidualnie – w stosunku do poszczególnych osób. Wprowadzając i używając metryk… Czytaj więcej »Dawid Lewandowicz: Miary (metryki) w Scrum.
- Troy Magennis: Prognozowanie z wykorzystaniem danych.Wizualizacja danych pomaga ludziom zobaczyć i użyć danych. Dzięki przewidywalności chcemy maksymalizować dostarczaną wartość biznesową. Rzecz o której często się zapomina: prognoza, estymacja nie jest przyjęciem zobowiązania. Jest to próba przewidzenia co stanie się w przyszłości. Podejście do prognozowania powinno… Czytaj więcej »Troy Magennis: Prognozowanie z wykorzystaniem danych.
- Piotr Maksimczyk: z życia wzięteMetryki z życia projektów i idące za nimi sukcesy oraz porażki. Piotrek opowiada jakie metryki stosował w swoich zespołach, które zadziałały a które niekoniecznie. Co ważniejsze pokazuje na konkretnych przykładach, że mierzyć można wszystko i warto samodzielnie szukać i je… Czytaj więcej »Piotr Maksimczyk: z życia wzięte
- Daniel Vacanti: nie bądź jak DitkaJak dobry jesteś w estymowaniu wartości biznesowej? Na jakim etapie projektu zwykle musisz oszacować wartość biznesową? Przeważnie takie wymaganie pojawia się zanim zaczniesz pracę a Twoja wiedza jest najmniejsza. Trener NFL Ditka w przed kolejnym wybieraniem zawodników do drużyn postawił… Czytaj więcej »Daniel Vacanti: nie bądź jak Ditka
- Daniel Vacanti: Przewidywalność dzięki działającym metrykom.„Na kiedy to będzie zrobione?” jest pierwszym pytaniem jakie usłyszymy od klienta. Co więcej oczekiwana jest konkretna forma odpowiedzi: data lub ilośc dni. Tymczasem jest to przewidywanie przyszłości, w czym ludzie nie są specjalnie dobrzy. Powszechnie używane Story Pointy są… Czytaj więcej »Daniel Vacanti: Przewidywalność dzięki działającym metrykom.
- Daniel Vacanti: Jak pilne wymaganie zatopiło Titanica.1. Posiadając datę rozpoczęcia pracy nad taskiem i datę zakończenia można wykonać dużo użytecznych metryk i prognoz. Możemy policzyć Cycle Time (czas realizacji). 2. Co ma największy wpływ na Cycle Time? Praca w Toku (WIP: Work in Progress) – trzeba… Czytaj więcej »Daniel Vacanti: Jak pilne wymaganie zatopiło Titanica.
- Daniel Vacanti: Twój projekt jest jak huragan – przewiduj go właśnie tak.Take away: Myśl statystycznie nie deterministycznie. Ciągle aktualizuj swoją prognozę. Skracaj czas na jaki prognozujesz. Pierwsze pytanie jakie usłyszysz od klienta to „Na kiedy to będzie?” Jest nawet gorzej. Klient oczekuje odpowiedzi na to pytanie w bardzo konkretnej… Czytaj więcej »Daniel Vacanti: Twój projekt jest jak huragan – przewiduj go właśnie tak.
- Daniel Vacanti: wybór kolejności pracy nad funkcjonalnościami.Take away: Ciężko jest spełnić założenia CD3. Zadanie, funkcjonalność powinno być realizowane jako następne. Oryginalny tytuł spotkania jest mylący, ponieważ Daniel nie opowiada o metodzie wyboru kolejności pracy nad funkcjonalnościami. Czas to pieniądz, mówi stare przysłowie. Koszt opóźnienia… Czytaj więcej »Daniel Vacanti: wybór kolejności pracy nad funkcjonalnościami.
- Troy Magennis: używanie danych do szybkiego prognozowanie i podejmowanie decyzji.Take away Nie ma jednego wyniku prognozy. Obniżenie czasu dostarczenia o 20% zwiększa przepustowość systemu aż o 33%. Przez większość czasu realizacji zadania nikt aktywnie nad nim nie pracuje. Prognoza odpowiada na pytania dotyczące zdarzeń, które jeszcze nie… Czytaj więcej »Troy Magennis: używanie danych do szybkiego prognozowanie i podejmowanie decyzji.
- Larry Maccherone: wpływ mierzalnej zwinności na projekty.Take away: Stałe zespoły i koncentracja to dużo lepsze wyniki. Zespoły z niskim WIP limitem mają lepszą jakość i responsywność, ale gorszą produktywność. Zespoły rozproszone (w 1 strefie czasowej) mają o 25% lepsze wyniki. Metryki nie mogą być… Czytaj więcej »Larry Maccherone: wpływ mierzalnej zwinności na projekty.
- Larry Maccherone: Kwantyfikowany Agile i jego wpływ na projekty: odkrywanie tajemnic.Take away: Korelacja nie oznacza związku przyczynowego. Sprinty o długości 2 tygodni dają najlepsze efekty. Larry posiada dostęp do ogromnej ilości danych zespołów pracujących w jego firmie i na tej podstawie tworzyli i sprawdzali kilka aspektów ich pracy… Czytaj więcej »Larry Maccherone: Kwantyfikowany Agile i jego wpływ na projekty: odkrywanie tajemnic.
- Migawka #8 – Izabela GoździeniakWywiad z Izą. Trenerką Zwinności, Lean Agile Coachem, liderką w Allegro.pl, powiązaną z 202 procent, agile 24/7 znaną z Myślenia Systemowego i wystąpień publicznych. Jak się tu znalazła, do jakich eksperymentów nas zachęci?
- Troy Magennis: analiza cycle time, szybkie prognozowanie i podejmowanie decyzji.W takcie II wojny światowej, przygotowując się do inwazji, alianci chcieli wiedzieć iloma czołgami dysponuje i ile czołgów produkuje wróg. Ale jak to obliczyć? Użyto danych, które udało się zebrać na polu walki na zniszczonych maszynach wroga w postaci analizy… Czytaj więcej »Troy Magennis: analiza cycle time, szybkie prognozowanie i podejmowanie decyzji.
- Troy Magennis: Prognozowanie z wykorzystaniem danych w praktyceCo robi Troy? Zmienia matematykę w informacje dla osób zarządzających. Dzięki temu mogą oni podejmować lepsze decyzje w oparciu o dane. Używając średniej statystycznej lub mediany zawsze tracimy część informacji o tym co się dzieje w obserwowanym zbiorze. Zawsze jest… Czytaj więcej »Troy Magennis: Prognozowanie z wykorzystaniem danych w praktyce
- Troy Magennis: 5 cennych wskazówek dla prognozowaniaGeorge E.P. Box: „Wszystkie modele są błędne. Niektóre są użyteczne.” Wystarczy, że estymacje stworzone przy użyciu modeli statystycznych są lepsze niż te powstałe na bazie opinii i intuicji. Metody estymacji: opinia ekspertów – jest podatna na przeoczenia i błędne opinie… Czytaj więcej »Troy Magennis: 5 cennych wskazówek dla prognozowania
- Roland Cuellar: Metryki agile w służbie zwinności biznesowejTo co jest ważne na koniec dnia to rezultaty biznesowe naszych działań. Agile opiera się na takim działaniu by jak najszybciej otrzymać informację zwrotną. Nie rób tego: wykonywanie lokalnej optymalizacji Rób koniecznie: zmieniaj cele, patrz na cały system dostarczania wartości… Czytaj więcej »Roland Cuellar: Metryki agile w służbie zwinności biznesowej
- Troy Magennis: Metric Driven CoachingDane które widzimy same w sobie nic nie mówią. Mogą być one różnie interpretowane przez różne osoby. Dane posiadają jakiś kontekst i muszą podlegać interpretacji. Data Driven Coaching pomaga zespołom w bezpieczny sposób zidentyfikować sposoby, dzięki którym mogą poprawić swoją… Czytaj więcej »Troy Magennis: Metric Driven Coaching
- Tanner Wortham: Które metryki będą użyteczne dla mojego zespołu?Podstawową metryką postępu prac jest działające oprogramowanie. (jak często zespół dostarcza działające oprogramowanie na produkcję). Zwykle wiemy sporo o klientach a stosunkowo niewiele o zespołach i ich współdziałaniu, procesach i samych ludziach, którzy pracują nad oprogramowaniem. Dzięki temu mamy szansę… Czytaj więcej »Tanner Wortham: Które metryki będą użyteczne dla mojego zespołu?
- Mattia Battiston: Metryki Kanbana w praktyce.Dlaczego stosujemy metryki? – ciągłe usprawnianie – prognozowanie przyszłościMetryki stosujemy w oparciu o działanie systemu. Dla poprawności danych a co za tym idzie metryk, istotna jest również stabilność systemu. Moje zdanie jest takie, że ma to znaczenie w każdym systemie… Czytaj więcej »Mattia Battiston: Metryki Kanbana w praktyce.
- Wyzwanie #9 – narysuj cośWyzwanie #9 – narysuj coś Inspiracja: Weź nie gadaj, weź narysuj, czyli flipowanie i Gabriela Borowczyk Eksperyment W tym tygodniu będziemy świadomie wykorzystywać elementy facylitacji graficznej dla efektywniejszej komunikacji. Jesteśmy stworzeni do interpretacji i analizy obrazu – w trakcie ewolucji… Czytaj więcej »Wyzwanie #9 – narysuj coś
- Larry Maccherone: Na kiedy to chcesz?Uprzedzenia zjadają dobre decyzje na śniadanie. Ucząc się prognozowania statystycznego uczymy się pokonywać uprzedzenia. Każda decyzja jest prognozą – zakładamy, że wybrana przez nas opcja będzie miała lepszy rezultat od innych rozważanych opcji. Gdy spytasz kogoś dlaczego podjął taką decyzję… Czytaj więcej »Larry Maccherone: Na kiedy to chcesz?
- Wyzwanie #8 – zacznij mierzyćWyzwanie #8 – zacznij mierzyć Inspiracja: Drogowskazy – projektowe metryki agile przygotowane przez Pawła Eksperyment W tym tygodniu będziemy myśleć o pomiarach, metrykach, wskaźnikach, tych kluczowych, wyprzedzających i opóźnionych. Do stworzenia metryk, czy Key Performance Indicators (KPI, kluczowe wskaźniki efektywności)… Czytaj więcej »Wyzwanie #8 – zacznij mierzyć
- Praca jako Scrum Master – jakich pracowników szukają firmy?Trzy lata później Trzy lata minęły od powstania tego tekstu. Pomyślałem, że to dobra okazja do sprawdzenia co dzisiaj dzieje się z ogłoszeniami o pracę dla Scrum Masterów? Jest lepiej? Jest gorzej? Jest inaczej? Pierwsze co rzuciło mi się w… Czytaj więcej »Praca jako Scrum Master – jakich pracowników szukają firmy?
- Wyzwanie #7 – zjedz tą żabęWyzwanie #7 – zjedz tą żabę Inspiracja: Migawka #7 – Radosław Orszewski Eksperyment zjeść tę żabę [zʹi ̯ėść te žabe] – poradzić sobie z trudną sytuacją Eksperyment: Masz trudne zadanie, które odkładasz na później? Zacznij od niego swój dzień. Prokrastynacja, zwlekanie,… Czytaj więcej »Wyzwanie #7 – zjedz tą żabę
- Migawka #7 – Radosław OrszewskiMigawka – seria wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają. Dzisiaj wywiad z Radkiem Orszewskim, Lean Agile Ninja – szkolenia, konsultacje,… Czytaj więcej »Migawka #7 – Radosław Orszewski
- Wyzwanie #6 – nie narzekajWyzwanie #6 – nie narzekaj Inspiracja: Migawka #6 – Kinga Anna Matysiak Eksperyment Narzekanie – słowa wyrażające niezadowolenie. Eksperyment: Czy jesteś w stanie być przez cały dzień nie narzekać? Chyba każdemu z nas zdarzyło się narzekać. Narzekać potrafimy na wszystko,… Czytaj więcej »Wyzwanie #6 – nie narzekaj
- Wyzwanie #5 – bądź proaktywnyDzięki temu eksperymentowi sprawdzisz jak proaktywność wpłynie na Twoje zaangażowanie i satysfakcję z pracy. Czerp z turkusowych organizacji i kaizen.
- Wyzwanie #4 – wyloguj sięWyzwanie #4 – Wyloguj się Inspiracja: Migawka #4 – Michał Bartyzel Eksperyment Zmniejsz ilość bodźców i informacji. Na jeden dzień. Od telefonu, od social mediów, od radia w samochodzie, VOD i gazet. Przestań absorbować wszelkie treści, które ktoś lub coś… Czytaj więcej »Wyzwanie #4 – wyloguj się
- Migawka #6 – Kinga Anna MatysiakDzisiaj wywiad z Kingą. Zarządzanie projektem, zmianą, wartościami w stylu Management 3.0. Jeżeli dodamy do tego pasję i komunikatywność, kto powstanie? Za chwilę się przekonamy…
- Wyzwanie #3 – zmień zespółWyzwanie #3 – Zmień zespół, zdobądź nową perspektywę Inspiracja: Migawka #3 – Jakub Szczepanik Eksperyment Zmień zespół! Możesz dołączyć do innego zespołu na jedno spotkanie jakiś czas Jeżeli uważasz, że to dobry moment, to może w ogóle pójść na całość… Czytaj więcej »Wyzwanie #3 – zmień zespół
- Wyzwanie #2 – wartościWartości – zestaw fundamentalnych cech którymi kierujemy się podejmując decyzje. Co nas określa i jaki ma to wpływ na nasze decyzje i komunikację z innymi?
- Migawka #5 – Jakub DrzazgaDzisiaj wywiad z Kubą. Kuba jest trenerem zarówno Kanbana jak i Scruma, prowadzi cudowne warsztaty, a od niedawna ma swój kanał na YouTube: Zainspiruj Mnie Kuba. Zapraszam do wywiadu.
- Migawka #4 – Michał BartyzelMigawka – seria wpisów, mikro wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają. Dzisiaj wywiad z Michałem, autorem kilku książek i propagatorem zwinnych… Czytaj więcej »Migawka #4 – Michał Bartyzel
- Wyzwanie #1 – wizualizacja przepływuWyzwanie #1 – Wizualizacja przepływu (Kanban) Inspiracja: Migawka #1 – Marcin Biedroń Eksperyment Zwizualizuj przepływ zadań dla wybranego procesu w swoim otoczeniu. Nie ma znaczenia, czy proces będzie dotyczył Twojej pracy, czy życia prywatnego. Zadania mogą dotyczyć: sprzątania domu, lekcji… Czytaj więcej »Wyzwanie #1 – wizualizacja przepływu
- 5 x Certyfikat: Scrum i Kanban. Co, gdzie, za ile?W badaniu Scrum Master Trends (Scrum.org) z 2019 znajdziesz informację, że 83% jego uczestników posiada certyfikat. Więcej niż jeden posiada aż 45% osób. Ankietę wypełniło ponad 2000 osób z 87 krajów, w tym z Polski. W badaniu State of Scrum 2017-2018… Czytaj więcej »5 x Certyfikat: Scrum i Kanban. Co, gdzie, za ile?
- Migawka #3 – Jakub SzczepanikMigawka – seria wpisów, mikro wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają. Dzisiaj wywiad z Kubą. Człowiek o niezliczonych inicjatywach (202… Czytaj więcej »Migawka #3 – Jakub Szczepanik
- Migawka #2 – Dariusz LisMigawka – seria wpisów, mikro wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili, oraz z jakich narzędzi korzystają. Dzisiaj wywiad z Darkiem Lisem. Jakie 3 książki ukształtowały… Czytaj więcej »Migawka #2 – Dariusz Lis
- Migawka #1 – Marcin BiedrońMigawka – seria wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili, oraz z jakich narzędzi korzystają. Dzisiaj czas na współtwórcę AgileLabs.pl – Marcina. Czytaj więcej »Migawka #1 – Marcin Biedroń
- Jak Kanban pozwala nam nie zwariować w domowej szkole?!Koronawirus i zamknięcie szkół spadło niespodziewanie na nas wszystkich. Myślę, że rozwojem sytuacji byliśmy zaskoczeni my wszyscy: rodzice, dzieci, dyrektorzy szkół i nauczyciele. Zatem jak nie zwariować i o niczym nie zapomnieć podczas próby zorganizowania szkoły w domu? Co się dzieje? Początek… Czytaj więcej »Jak Kanban pozwala nam nie zwariować w domowej szkole?!