Przejdź do treści

Wywiady (migawki), drogowskazy i treści różne

Daniel Vacanti: „Na kiedy to będzie? Wstęp do prognozowania statystycznego”

Ludzie nie umieją myśleć w sposób statystyczny. Przykładem może być gra „Let’s make a deal” gdzie uczestnik wybiera jedne z 3 drzwi aby odkryć czy znajduje się za nimi nagroda w postaci auta czy kozioł (dokładniej 1 auto i 2 kozły). W Polsce analogicznym turniejem był „Idź na całość” emitowane w latach 90-tych i prowadzone przez Zygmunta Hajzera. Co zrobisz… Czytaj dalej »Daniel Vacanti: „Na kiedy to będzie? Wstęp do prognozowania statystycznego”

Nicolas Brown: Jak wykresy kłamią?

Dane które posiadamy nie dają odpowiedzi ale pozwalają zadawać dobre pytania. Wizualizacja danych może łatwo prowadzić do przekłamań lub wręcz pokazywania nieprawdy. W wizualizacji bardzo istotny jest również kontekst. Wykres pokazuje tylko to co pokazuje, nic innego. Wykres może wprowadzać w błąd poprzez: Nicolas pokazuje przykłady niewłaściwych wykresów ze świata Agile, które mogą w łatwy sposób wprowadzać w błąd i… Czytaj dalej »Nicolas Brown: Jak wykresy kłamią?

Webinar: Louis-Philippe Carignan: Experience report with implementing flow metrics in Scrum teams

Over the years, many Agile experts have demonstrated how flow (or Kanban) metrics superseded the use of estimation techniques like story points or t-shirt sizing. Even though the added value of such metrics has been shown in conferences, talks, or experience reports, these metrics remain to be absent from mainstream Agile best practices.  In this talk, Louis-Philippe will share his… Czytaj dalej »Webinar: Louis-Philippe Carignan: Experience report with implementing flow metrics in Scrum teams

Webinar: Mark Shead „Misleading With Metrics”

Spotkanie już się odbyło, możesz je teraz obejrzeć na: Imagine you are a saboteur trying to infiltrate a company and wreck their ability to deliver software efficiently. Since you don’t want to be detected, your malevolent efforts are focused on encouraging the use of metrics in ways that will mislead the organization. What would this look like and what type… Czytaj dalej »Webinar: Mark Shead „Misleading With Metrics”

Webinar: Zwinne Crime Story

Zapraszamy na spotkanie z autorem gry symulacyjnej ScrumTale. ScrumTale to symulacja Scrum’a, wktórej unikatowym produktem jest opowiadanie kryminalne. Celem pracy zespołów (tak, jest też element skalowania) jest napisanie (pod dużą presją czasu) bestselerowej opowieści kryminalnej. Na spotkaniu Przemek poza wprowadzeniem do gry, opowie w jaki sposób prowadzić warsztaty ScrumTale i do czego można ją wykorzystać w pracy ScrumMastera/trenera. Gra jest… Czytaj dalej »Webinar: Zwinne Crime Story

Ian Carroll: 17 sposobów na zarządzanie zależnościami

„Zależności są wszędzie„ Cycle Time jest metryką która pokazuje jaką ilość czasu zajmuje realizacja zadań od momentu zobowiązania się do pracy do momentu spełnienia Definition of Done. To co chcemy osiągnąć to być bardziej przewidywalni. W metryce zaobserwujemy to w histogramie Cycle Time. Jest wiele czynników które mogą wpływać na brak (niższą) przewidywalność (co można też określić mianem fat/long tail… Czytaj dalej »Ian Carroll: 17 sposobów na zarządzanie zależnościami

Zwinność i przemysł. Jak zwinnie przeprowadzić zakup oprogramowania IT w firmie produkcyjnej?

Kim jestem i czym na co dzień się zajmuje?Co spowodowało, że zainteresowałem się zwinnymi metodykami zarządzania (Case z wdrożenia systemu dla FBI).Przykłady problemów produkcyjnych, w których IT może pomóc.W jaki sposób typowo przebiega proces zakupowy oprogramowania w firmach produkcyjnych?Jak nadać procesowi zakupu i wdrożenia niezbędną zwinność.Case study z wdrożenia systemu IT dla firmy produkcyjnej.Sesja Q&A Zapisy na to spotkanie zostały… Czytaj dalej »Zwinność i przemysł. Jak zwinnie przeprowadzić zakup oprogramowania IT w firmie produkcyjnej?

Troy Magennis: Zarządzanie blokadami i zależnościami z użyciem danych.

W naszej pracy bardzo często występuje sytuacja, że praca nad jakimś zadaniem nie może być kontynuowana. Wynika to z wystąpienia jakiejś blokady np. poprzez wystąpienie zależności. To co może zrobić zespół w takim przypadku to podnieść dozwolony limit pracy w toku lub maksymalnie próbować odblokować zadanie. Tak czy inaczej przepływ pracy został zablokowany, praca nie posuwa się do przodu. Jest… Czytaj dalej »Troy Magennis: Zarządzanie blokadami i zależnościami z użyciem danych.

Troy Magennis: Zrozumieć wpływ ryzyka, blokerów i zależności.

W świecie IT bardzo często można zaobserwować brak umiejętności rezygnacji z projektów/funkcjonalności, które zmierzają donikąd. Spędzamy dużo czasu estymując czy to przy użyciu Planning Pokera i Story Points czy dzieląc zadania na mniejsze części. Zamiast tego powinniśmy spędzać czas rozmawiając o tym co może przesunąć naszą datę dostarczenia. Tym czymś jest ryzyko i prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Wykonaj ćwiczenie: w poprzednim… Czytaj dalej »Troy Magennis: Zrozumieć wpływ ryzyka, blokerów i zależności.

Troy Magennis, Julia Wester: Metryki i modelowanie

Mierzenie i analizowanie danych jest drogie i może prowadzić do niewłaściwych wniosków. Dlatego warto podchodzić do tego w przemyślany sposób. Niektóre metryki można uznać za bezcelowe. Ich zbieranie, mierzenie i używanie daje poczucie komfortu, że przecież coś robimy ale tak na prawdę nie przynoszą spodziewanej wartości. Dlatego warto włożyć więcej wysiłku w mierzenie pożytecznych rzeczy. Taką użyteczność możesz sprawdzić zadając… Czytaj dalej »Troy Magennis, Julia Wester: Metryki i modelowanie