|

Migawka #12 – Tomasz Janiak

Migawka –  seria wywiadów z osobami związanymi z szeroko pojętą „zwinnością”. Każda osoba odpowie na kilka pytań określających gdzie teraz są, jak tu trafili i z jakich narzędzi korzystają.

Cześć!

Zanim zaprosiłem Tomka do wywiadu niejednokrotnie zastanawiałem się nad sposobem w jaki zdobywamy wiedzę. Mnie osobiście dużo bardziej przekonują nauczyciele mający “tonę” doświadczenia którzy usystematyzowali swoją wiedzę, poparli ją badaniami i przekazują ją swoim studentom – i tego doświadczyłem i w pracy zawodowej i na zagranicznych studiach, a w kontraście mam doświadczenia z polskich uczelni, gdzie programowania uczyły mnie osoby bez zawodowego doświadczenia.  Czy edukacyjny “model pruski” wciąż obecny wokół nas ma nadal rację bytu?

Ostatnio przed zaśnięciem staram się przeprowadzić refleksję nad minionym dniem, taką bez oceny – po prostu przypomnieć sobie co się działo, taki rodzaj medytacji który mam nadzieję, że sprawi, że będę bardziej uważny. Powodów jest kilka, jednak chciałbym zwrócić uwagę na trochę zmodyfikowany cykl Deminga/Shewharta – a mianowicie OPDCA, gdzie pierwsza litera akronimu – “O” oznacza Observe, czyli po prostu obserwację tego “jak jest”, “warunki zastane”. Jeżeli dodamy do tego to o czym wspominałam w moich rozmyślaniach o Zwinności, czyli potrzebę empirycznego poznawania świata (podejście indukcyjne F.  Becona) to czy otrzymamy coś ciekawego? Jak myślicie czy Action Learning ma z tym coś wspólnego?

Zdjęcie Tomasz Janiak
Tomasz Janiak

Dzisiaj wywiad z Tomkiem, mam nadzieję, że dowiemy co sprawiło że został trenerem coachów Action Learning.

Jakie 3 książki ukształtowały cię najbardziej? Jaki miały na Ciebie wpływ?

  1. Trening EfektywnościJohn Whitmore – Whitmore przeniósł coaching ze sportu do świata biznesu. Ta książka pokazała mi korzenie coachingu i tego, o co najbardziej chodzi w tej formie rozwoju.
  2. Restauracja Osobowości”  Maciej Bennewicz – uzmysłowiła mi wiele prawideł działania ludzkiego umysłu, była dla mnie autorozwojowa i pomogła w lepszym pracowaniu z ludźmi.
  3. Optimizing the Power of Action LearningMichael Marquardt – to biblia Action Learning, więc nie mogę o niej nie wspomnieć. Przedstawiła mi podstawy AL, które potem rozwinąłem i wdrożyłem w swoją pracę.

Do jakich 3-ech eksperymentów chciałbyś zachęcić innych?

  1. Do zwiedzenia co najmniej 1 jaskini w Tatrach niedostępnej dla turystów- jaskinie to zupełnie inny świat niż ten, który znamy na ziemi. Jeśli jesteście ciekawi świata, nie boicie się ciemności i chcecie spróbować czegoś nowego, zachęcam 🙂
  2. Do regularnego pomagania charytatywnie- wokół jest wielu ludzi, którzy mają trudności. Kiedy regularnie pomagam, wspieram ich a mój poziom życia wcale nie maleje. Można zrobić dobro, nic nie tracąc. 
  3. Do wzięcia udziału w sesji Action Learning- jeśli nie znacie Action Learning, to nigdy nie pracowaliście w taki sposób, w jaki doświadczycie tego na sesji. Warto wiedzieć i doświadczyć jak jeszcze można pracować w grupie 🙂

Co możesz od siebie dać innym?

 To, co umiem najlepiej, a umiem uczyć w prosty, lekki i treściwy sposób. 

Co z chęcią byś wziął od innych?

 Inspirację, wiedzę i po prostu znajomość. Cenię sobie relacje.

Czym dla Ciebie jest Zwinność i jak się manifestuje?

Zwinność to dla mnie action – rozwiązywanie problemów, ulepszanie, dostarczanie rozwiązań, przy jednoczesnym learning- uczeniu się z action, aby robić to coraz lepiej, by z kolei w efekcie jak najlepiej przystosowywać się do zmian.

Czego oczekujesz od AgileLabs.pl?

Platformy do learning z action 🙂 Czyli uczenia się z podjętych działań innych, z ich doświadczeń, efektów ich działań, ze wskazówek, które płyną z praktyki. 

Ekstra! 

Z pasji jestem perkusistą, gram głównie rocka. Trochę wspinałem się i chodziłem po jaskiniach. Lubię szybko jeździć na rowerze 🙂 Mieszkam pod Łodzią z żoną Dagmarą, i synami: Tadkiem i Nikodemem. 

Podobne wpisy